„Down_us” O inności na deskach krynickiej sceny.

"Down_us" O inności na deskach krynickiej sceny.
Aktorzy Magdalena Walach i Marcin Sianko wystąpili (23 września) na deskach sceny Pijalni Głównej w przedstawieniu „down _us”. Zagrali młode małżeństwo, które oczekuje dziecka. Jak sobie radzą, gdy rodzi się niepełnosprawna córeczka?

„Down_us” opowiada o inności i strachu przed nią. W rolę Marty wciela się Magdalena Walach. Wojciecha, jej męża gra Marcin Sianko. Małżeństwo ma perfekcyjnie poukładane życie. Nagle w rodzinie pojawia się ktoś inny. Jak para poradziła sobie, gdy pojawiło się niepełnosprawne dziecko?
    Premiera spektaklu „down_us” odbyła się dwa i pół roku temu w Teatrze Scena STU. Wchodzi w skład projektu o tej samej nazwie. Przedstawieniu towarzyszą warsztaty dla dorosłych „Sztuka Dialogu” oraz dwugodzinne dla dzieci i młodzieży „Up_and_down”.
    Czym jest d o w n_u s? - "Dla każdego może być czymś innym! Dla mnie to synonim sytuacji, która spada na nas jak grom z jasnego nieba i poraża, a w następstwie zabija lub umacnia - odpowiada Magdalena Chaszczyńska, producentka spektaklu i prezes Stowarzyszenia GRAAL. - "Moim downusem było niepełnosprawne dziecko. Downusem widza może być zupełnie inna, nieprzewidywalna sytuacja: choroba, zdrada, śmierć bliskiej osoby. W każdej niespodziance losu zawiera się ostateczna prawda o nas: naszym sumieniu, wrażliwości, odporności i człowieczeństwie. W chwili, gdy trzeba zakopać stare marzenia, warto zastanowić się nad nowym pakietem".
   Pierwszym projektem Stowarzyszenia GRAAL, w którym uczestniczyła Magdalena Walach, była kampania „Ze mną nie zatańczysz?”. Przewodnim jej hasłem była integracja przez taniec. Projekt "d o w n_u s II edycja" współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Małopolskiego, Kardynał Stanisław Dziwisz, Burmistrz Krynicy – Zdroju.
Obsada spektaklu „Down_us”
Scenariusz: Bogdan T. Graczyk
Reżyseria: Dariusz Starczewski
Scenografia: Anna Sekuła
Muzyka: Przemysław Sokół
Występują: Magdalena Walach, Marcin Sianko, Anka Graczyk, Zuzanna Grabowska, Sławomir Rokita oraz Zuzanna Hoffman, Maria Kalisz, Anna Zaręba, Jerzy Godawski i Karol Kadłubek
Producent: Magdalena Chaszczyńska

Małgorzata Kareńska


Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: własne, Stowarzyszenie GRAAL

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica