Kiedy skrzypce grają. Dzwięki muzyki klasycznej i pełna sala.

 Kiedy skrzypce grają. Dzwięki muzyki klasycznej i pełna sala.
Dźwięki pięknej muzyki klasycznej, wieczór artystycznych wrażeń i sala wypełniona po brzegi publicznością. Tak było 20 kwietnia (sobota) podczas koncertu „Kiedy skrzypce grają” w Pijalni Głównej. To wydarzenie zorganizowało Krynickie Towarzystwo Kulturalne im. Jana Kiepury.

Na estradzie wystąpili soliści: Bożena Zawiślak – Dolny( mezzosopran) i Adam Zdunikowski (tenor). Towarzyszyli im na skrzypcach Paweł Wójtowicz  i Barbara Łobaczewska - Kuźnia, a także Janusz Chrzanowski (altówka), Barbara Drobniak - Jakóbik (wiolonczela) i Krystyna Kutnik (fortepian). W programie nie zabrakło takich utworów jak: „Graj piękny cyganie”, „Usta milczą, dusza śpiewa”, „Przetańczyć całą noc” , „O sole mio” i „Libiamo”.
    Bożena Zawiślak - Dolny ukończyła Studium Wokalno - Aktorskie D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Od 1988 roku jest solistką Opery Krakowskiej. Uznana jest za najlepszą polską odtwórczynię partii tytułowej „Carmen” w operze Bizeta. Postać tę kreowała w wielu teatrach operowych, w tym Krakowa, Łodzi i Warszawy. W 1995 roku jej rola Carmen w Operze Bałtyckiej uznana została za najlepszą kreację roku i nagrodzona przez Wojewodę Gdańskiego. Dwa lata później artystka otrzymała nagrodę Wojewody Krakowskiego „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki”. Uważana jest za wszechstronną, gdyż wykonuje zarówno partie operetkowe, jak i musicalu. Nieobcy jest jej t też repertuar oratoryjno - kantatowy („Stabat Mater” Pergolesiego i Szymanowskiego, Requiem Verdiego i Dworzaka, VIII Symfonia Mahlera). Ogromny sukces przyniosło jej wykonanie songów Kurta Weilla w spektaklu „Zagraj mi melodię z dawnych lat”. w reżyserii J . Opalskiego.
     Natomiast śpiewak operowy Adam Zdunikowski jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej. Zadebiutował na scenie Warszawskiej Operze Kameralnej partią Clema w "Małym kominiarczyku" Benjamina Brittena. Po ukończeniu studiów (1991) został solistą Teatru Wielkiego w Warszawie, a w 2006 roku związał się z Operą Krakowską. Współpracuje z teatrami operowymi m.in. w Bydgoszczy, Poznaniu i Wrocławiu.  W 1996 nawiązał też współpracę z hamburską Staatsoper, śpiewając partię Ferranda w „Cosí fan tutte” W.A. Mozarta. W sezonie artystycznym 1998/1999 współpracował z Teatrem Narodowym w Pradze, gdzie występował w przedstawieniach "Cyrulika sewilskiego" i "Czarodziejskiego fletu" (W. A. Mozart). Jest laureatem m.in. Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, gdzie otrzymał wyróżnienie. W dorobku artystycznym ma role w takich operach, jak np. : "Fidelio" L. van Beethovena, " Carmen" G. Bizeta, "Eugeniusz Oniegin" P. Czajkowskiego, "Łucja z Lammermooru" G. Donizettiego, "Faust" Ch. Gounoda, "Straszny dwór" St. Moniuszki, "Uprowadzenie z seraju", "Wesele Figara" i "Don Giovanni" W. A. Mozarta, "Opowieści Hoffmanna" J. Offenbacha, "Madame Butterfly" G. Pucciniego. Posiada również bogaty repertuar oratoryjno - kantatowy (około 30 tytułów).
 
Tekst red. Małgorzata Kareńska

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica