"Międzynarodowe warsztaty w Nowicy - to rekolekcje z ikoną"

"Międzynarodowe warsztaty w Nowicy - to rekolekcje z ikoną"
Zakończyły się V Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy. Tegorocznym tematem (8 – 22 września) byli "Święci Pańscy - Męczennicy i Wyznawcy". Owoce artystycznej pracy zostały zaprezentowane na wystawie w krynickim Muzeum Nikifora. 
 
Od 2009 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy organizuje plenery malarskie dla artystów skupionych w ośrodkach ikonopisania w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Słowacji. Uczestnikami są artyści reprezentujący tradycje prawosławne i katolickie, którym przyświeca cel – odnowa ikony jako obrazu liturgicznego stanowiącego ważny element wspólnej tradycji Kościoła. - W sierpniu zorganizowano warsztaty dla początkujących, które zgromadziły trzydziestu uczestników. Wszystkich chętnych nie byliśmy w stanie przyjąć! Powstało wtedy około 70 ikon. Tak ludzie do nich lgną, gdyż powstały na kolanach - w wielkim otwarciu się na Boga. Takiej atmosfery nie da się stworzyć w pracowniach. W Nowicy sprawy dnia codziennego zostawiamy za sobą, aby przeżyć coś niesamowitego. – mówi ks. Jan Pipka, proboszcz parafii greko – katolickiej pw. św. Piotra i Pawła w Krynicy – Zdroju. - Walczę o sferę duchową tych warsztatów. Dla mnie były to rekolekcje z ikoną.
     Współorganizatorami warsztatów pisania ikon w Nowicy są: Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej Sarepta, Katedra Sztuki Sakralnej lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Studium Chrześcijańskiego Wschodu, a także malarze związani z mińską pracownią IKONIQUE.
    Eksponowane do połowy pażdziernika na krynickiej wystawie ikony zostaną zaprezentowane potem we Lwowie, Łucku, Grodnie i Warszawie. Patronat honorowy objęli: Metropolita Przemysko -Warszawski ks. abp Jan Martyniak, Konsul Genralny RP we Lwowie Jarosław Drozd, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Witalij Maksymenko

(MK)


Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica