Agnieszka Drotkiewicz na spotkaniu z czytelnikami.

Agnieszka Drotkiewicz na spotkaniu z czytelnikami.
W Centrum Kultury z czytelnikami (16 listopada) spotkała się Agnieszka Drotkiewicz (ur. 1981), prozaiczka i dziennikarka. Ukończyła stosunki międzykulturowe oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutowała osiem lat temu powieścią „Paris London Dachau”. Z młodą pisarką rozmawiał Łukasz Turek.

Punktem wyjścia kolejnego „Spotkania z autorem” była najnowsza powieść Dorotkiewicz „Jeszcze dzisiaj nie usiadłam”. Jest to zapis rozmów ze znanymi postaciami świata kultury, sztuki i nauki. Rozmowy według pisarki są bowiem jedną z największych wartości i przyjemności życia. Jak powiedziała - na rozmówców zawsze wybiera tych, których twórczość ją fascynuje. W książce odnaleźć więc można takie postacie, jak m.in. z Tessie Capponi - Borawską, Sylwię Chutnik, Basila Kerskiego, Dorotę Masłowską, Moniką Richardson i prof. Rocha Sulimę. Autorka pyta rozmówców - : Jak żyć? Na to niełatwe pytanie usłyszała dziesięć różnych opowieści o pomyłkach, ślepych zaułkach, ale i wielkich olśnieniach, prowadzących do zrozumienia tego, co w życiu najważniejsze. Bohaterkami pozostałych powieści Drotkiwicz są głównie młode kobiety próbujące określić swoją tożsamość i odnaleźć miejsce w świecie. Pragną przede wszystkim wolności wyboru i aby ją osiągnąć, muszą się przeciwstawić nie tylko rolom narzuconym przez bliskich i stereotypom, ale także własnej bierności.
      W 2006 roku pisarka opublikowała „Dla mnie to samo”, a trzy lata później powieść „Teraz”, która przyniosła jej nominację do „Paszportu Polityki”, prestiżowej nagrody dla młodych twórców. Drotkiewicz jest też autorką opowiadań, które ukazały się w kilku antologiach, takich jak „Projekt: mężczyzna” czy „Nie pytaj o Polskę”. Razem z Anną Dziewit opublikowała dwa zbiory rozmów: „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” oraz „Teoria trutnia i inne”. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Lampie”, „Lettre International” oraz „Der Tagesspiegel”. Była stypendystką Willi Decjusza w Krakowie oraz Literariche Colloqium w Berlinie.

Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica