Feliks Szczęsny Morawski – postać zasłużona dla Sądecczyzny

Feliks Szczęsny Morawski – postać zasłużona dla Sądecczyzny
Feliks Szczęsny Morawski - historyk, pisarz, malarz i etnograf to postać wielce zasłużona dla badań Sądecczyzny. W tym roku przypadają trzy rocznice związane z jego życiem i działalnością – 120 śmierci, 200 urodzin i 155 wydania dzieła poświęconego regionowi sądeckiemu.
 
Szczęsny Morawski (ur. 15 maja 1818) to piewca Sądecczyzny, popularyzator tradycji narodowej. Postać ważna w kontekście tegorocznych obchodów 100. lecia Odzyskania Niepodległości ze względu na zasługi dla historiografii, pasji zbierania pamiątek oraz świadectw przeszłości Polski. Jego dzieło „Sądecczyzna” jest pierwszą syntezą dziejów regionu. Wydana została nakładem autora w dwóch tomach (I 1863, Kraków, tom II 1865 Lwów).
Dla uczczenia zasług Szczęsnego Morawskiego burmistrz Starego Sącza, Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu, Towarzystwo Miłośników Starego Sącza, Kapituła Nagrody "Sądecczyzna" im Szczęsnego Morawskiego oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny wspólnie zorganizują:
10 kwietnia (godz. 18) w 120. rocznicę śmierci nastąpi uroczyste złożenie wieńców na grobie Szczęsnego Morawskiego na starym cmentarzu w Starym Sączu (Towarzystwo Miłośników Starego Sącza odnowi płytę nagrobną) i msza święta w jego intencji w kościele św. Rocha i św. Sebastiana.
15 maja (godz. 18) w 200. rocznicę urodzin spotkanie obywatelskie w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu (w nowej siedzibie przy ul. Mickiewicza) połączone z wykładem i okolicznościową wystawą.
6 lipca (godz. 12) prezentacja dzieła "Sądecczyzna" z okazji 150 rocznicy jego wydania podczas uroczystości wręczenia dorocznej honorowej XI Nagrody "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego w ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu.

(MK) fot. materiały prasowe.

 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica