Idą mali kolędnicy. Przegląd Dziecięcych Grup Kolędniczych.

Idą mali kolędnicy. Przegląd Dziecięcych Grup Kolędniczych.
W Pijalni Głównej pojawili się mali kolędnicy. Centrum Kultury zorganizowało dwudniowy (30 i 31 stycznia) Przegląd Dziecięcych Grup Kolędniczych z Miasta i Gminy Krynica Zdrój. W sumie na scenie pojawiło się ok. pięćset dzieci i młodzieży.

- „Aby owocnie przeżyć te Jasełka trzeba się wewnętrze skupić. W pierwszej scenie zobaczymy rozmowę szatana z naszymi grzechami głównymi: pychą, zmysłowością i chciwością. Przechwalają się, że wszystkich prowadzą do stóp szatana. Pastuszkowie zrozumieli podstępną pokusę szatana i nie poszli za nią. - wyjaśniła s. Regina Herbut z Katolickiej Placówki Wychowawczej „Nasz Dom” w Mochnaczce Niżnej, prowadzonej przez siostry ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła - michalitki.
     Oprócz Grupy Teatralnej, prowadzonej przez siostrę Reginę, wystąpiło dziewięć innych zespołów. Wśród nich przedszkolaki z Krynicy - Zdroju, Tylicza, Muszynki, także uczniowie z Koła Teatralnego w Bereście (dwie grupy) oraz dzieci ze Szkoły Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi w Czyrnej. Mali kolędnicy zaprezentowali barwne widowiska o Bożym Narodzeniu w Betlejem, i spisku Heroda. Pojawiło się też przedstawienie „Opowieść wigilijna” według opowiadania Karola Dickensa.
  ******
Jasełka wzorowana jest na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Za ich twórcę uważa się św. Franciszka z Asyżu. Początkowo postaci Jezusa, Maryi i Józefa oraz Trzech Króli były nieruchome, dopiero później wprowadzono marionetki. Z czasem biskupi zakazali wystawiania jasełek w kościołach, gdyż wkradły się do nich elementy ludyczne. Dlatego, w XVIII wieku żacy i czeladnicy z widowiskami tymi wychodzili poza mury świątyń. W ten sposób narodziły się świeckie wędrowne teatrzyki. Teksty jasełek są gwarowe i najczęściej anonimowe.
 
Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica