Konstelacja gwiazd podczas Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

Konstelacja gwiazd podczas Muzycznego Festiwalu w Łańcucie
Największą gwiazdą tegorocznej edycji Muzycznego Festiwalu w Łańcucie będzie niewątpliwie Kate Liu – laureatka 3. nagrody ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego. O jej wyjątkowości świadczy fakt, iż bilety na jej koncert sprzedały się w ciągu jednego dnia. Świetnymi występami z pewnością uraczą nas także m.in. znakomity skrzypek Julian Rachlin wraz z Polską Filharmonią Kameralną z Sopotu, czy też artyści Opery Krakowskiej, którzy zaprezentują w plenerze przed Muzeum Zamkiem w Łańcucie Operę „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki.

Kate Liu jest amerykańską, 21 letnią pianistką o chińskich korzeniach. Artystka zrobiła prawdziwą furorę w czasie XVII Konkursu Chopinowskiego, gdzie skradła serca publiczności i została laureatką 3. nagrody. Eksperci podkreślają, że koncert Kate Liu będzie gratką dla melomanów z całego świata. – To niezwykle utalentowana, młoda artystka, która zachwyciła swoim zjawiskowym talentem. Szczególnie publiczność niemalże nosi ją na rękach za bezpośredniość i piękno interpretacji. To będzie niezwykły występ – zachwala pianistkę Jan Popis, krytyk muzyczny i muzykolog. W programie koncertu znajdą się utwory Fryderyka Chopina, które Liu wykonuje w sposób szczególnie emocjonalny. Pianistka podkreśla, że w muzyce tego wybitnego polskiego kompozytora jest dużo wolności. - Utwory Chopina gra się tu i teraz – nie da się ich wykonać dwa razy w ten sam sposób. To głęboko uczuciowa muzyka, wymagająca dużego zaangażowania – przekonuje Kate Liu, która wystąpi w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie.

Wirtuoz skrzypiec
Sala balowa będzie też miejscem innego wyjątkowego występu światowej sławy artysty. Mowa o Julianie Rachlinie, który pojawi się tam 25 maja wraz z Polską Filharmonią Kameralną z Sopotu pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. W programie przewidziano utwory skrzypcowe Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Antonína Dvořáka. Rachlin dzięki wirtuozerii, wybitnym interpretacjom oraz wyjątkowemu brzmieniu należy do grona najwybitniejszych współczesnych skrzypków. Jego muzyka urzeka miłośników sztuki już od dwudziestu siedmiu lat.
      Julian Rachlin, który jest również cenionym altowiolistą oraz dyrygentem, urodził się na Litwie, a gdy miał 4 lata wyemigrował do Wiednia. Międzynarodową sławę zdobył w 1988 roku, gdy podczas konkursu w Amsterdamie otrzymał nagrodę Eurowizji „Młody Muzyk Roku”. Wybitny artysta stale współpracuje z wieloma szanowanymi dyrygentami i orkiestrami, a od 12 lat kieruje międzynarodowym festiwalem „Julian Rachlin & Friends” w Dubrowniku w Chorwacji.
Opera w plenerze
W tym roku w czasie Muzycznego Festiwalu w Łańcucie odbędą się dwa występy plenerowe, z czego pierwszy rozpocznie cały Festiwal. Będzie to jedna z najsłynniejszych polskich oper – „Straszny Dwór” skomponowany przez Stanisława Moniuszkę, a do którego libretto napisał Jan Chęciński. To wspaniałe dzieło zaprezentują w czterech aktach artyści Opery Krakowskiej. Premierowe wykonanie tej patriotycznej opery posiadającej cechy romantyczne i komediowe odbyło się w Warszawie we wrześniu 1865 roku. Dzieło jest syntezą staropolskiej kultury i nawiązuje do świetności XVIII-wiecznej Polski. „Straszny Dwór” to wielka opera, która zachwyci każdego miłośnika sztuki.
     55. edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie odbędzie się w dniach 21-29 maja 2016 roku. Bilety na to wydarzenie można kupić w kasie biletowej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego, a także on-line na stronie internetowej Muzycznego Festiwalu. Cena karnetu wynosi 320zł i obejmuje 8 koncertów. Karnety można zakupić tylko w kasie biletowej Filharmonii, a ich ilość jest ograniczona. Po więcej informacji oraz ciekawostki na temat wydarzenia zapraszamy na fanpage Festiwalu na Facebooku.
***
Kontakt dla mediów :
Maciej Seniw, Filharmonia Podkarpacka
tel. 603 963 413, e-mail: biuro@filharmonia.rzeszow.pl
Jacek Kloc, Exacto Sp. z o.o.
tel. 797 126 324, e-mail: jkloc@exacto.pl
www.festiwallancut.pl
www.facebook.com/festiwalwlancucie
www.youtube.com/festiwalwlancucie
www.instagram.com/muzycznyfestiwalwlancucie
plus.google.com/107488006854598535570

Informacje uzupełniające :
Muzyczny Festiwal w Łańcucie (początkowo znany pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej) po raz pierwszy został zorganizowany w 1961 roku z inicjatywy Janusza Ambrosa, dyrektora Filharmonii w Rzeszowie. Po trzech latach zyskał rangę imprezy międzynarodowej. Koncerty odbywają się głównie w ogrodach, Sali Balowej i innych pomieszczeniach Zamku Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, a także w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Kolejne edycje Festiwalu uświetniają czołowi wykonawcy ze świata muzyki. Program wydarzenia obfituje w bogactwo stylów i form muzycznych. Można tam znaleźć monumentalne formy oratoryjne i symfoniczne, występy orkiestr kameralnych, recitale oraz wieczory słowno-muzyczne. Z upływem lat formuła Festiwalu poszerza się o kolejne propozycje programowe – muzykę współczesną, koncerty jazzowe, występy gwiazd muzyki pop i ethno, jak również koncerty dla dzieci, plenerowe gale operowe. Coroczne występy artystów gromadzą w Łańcucie liczną publiczność i przyciągają uwagę mediów.

MTV 24
Źródło : Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie
 
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica