Kościół Przemienienia Pańskiego i Krzyż Grunwaldzki.

Kościół Przemienienia Pańskiego i Krzyż Grunwaldzki.
Na stoku Góry Parkowej (wejście schodami za pomnikiem Adama Mickiewicza) wznosi się najstarsza świątynia zdrojowa pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej (tzw. kaplica na Dietlówce).

8 sierpnia 1863 roku kamień węgielny pod nową kaplicę poświęcił proboszcz muszyński Piotr Sułek. Wybudowano ją za składki kuracjuszy z drzewa w stylu bizantyjskim, na planie krzyża greckiego, według projektu Feliksa Księżarskiego. Poświęcona została rok później przez proboszcza Starego Sącza Józefa Emanuela Matuzińskiego.
    Wyposażenie kościoła stanowią dwa klasycystyczne ołtarze z przełomu XIX i XX wieku, a także m. in obraz Przemienia Pańskiego, ofiarowany przez biskupa tarnowskiego Grzegorza Tomasza Zieglera(1822 – 1827).
W 1991 roku pożar zniszczył kopułę, wieżyczkę i strop zakrystii, które dwa lata później odbudowano. Po wybudowaniu w 1892 roku murowanego Kościoła Zdrojowego pw. Wniebowzięcia NMP świątynia parkowa stała długi czas zamknięta. Dopiero kuracjusze doprosili się o odprawianie tu nabożeństw.
     Przed wejściem do świątyni stoi krzyż upamiętniający pięćsetlecie zwycięskiej bitwy stoczonej 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem przez wojska polsko – litewskie z Krzyżakami. Zastąpił on tzw. krzyż krożański, poświęcony ofiarom rzezi kroskiej z 1893 roku. (katolicy w Korżach na Litwie bronili kościół przed przebudową na cerkiew).

Małgorzata Kareńska  fot. aut. Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica