Muszyna. Brazylijki o magii i egzotyce swojego kraju.

Muszyna. Brazylijki o magii i egzotyce swojego kraju.
W Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego gościły (24 listopada) Brazylijki: Bruna Peters i Juliana Dottoni. Obie biorą udział w programie „Rotary Youth Exchange (RYE)”, który daje możliwość wielu tysiącom młodych ludzi poznanie innych kultur.

Dziewczyny uzupełniały prelekcję licealistki Anny Maślanki „Brazylia. Kraina magii, tańca i egzotyki”. Dzięki Międzynarodowym Warsztatom Młodzieżowym kryniczanka spędziła rok w Ameryce Południowej. Wrażeniami z pobytu podzieliła się ze słuchaczami. - „Brazylia zajmuje 47 procent powierzchni kontynentu. - mówiła. I dodała - „Historię państwa podzielić można na kilka okresów. W epoce przedkolonialnej tereny kraju zasiedlały półkoczownicze plemiona Indian. Od XVI wieku zaczęli tu napływać portugalscy koloniści, którzy przez trzysta lat zmienili kraj w - oparte na pracy niewolniczej - dochodowe przedsięwzięcie. Kolejnymi etapami w dziejach państwa były: Cesarstwo (od 1822 roku), Republika (od 15 listopada 1889 roku), a następnie okresy dyktatury wojskowej (1930 - 1934, 1937 - 1945 oraz 1964 - 1985). W 1985 roku przeprowadzono wolne wybory i uchwalono konstytucję. Obecnie prezydentem republiki jest Dilma Rousseff”.
      Anna Maślanka przebywała w Brazylii w czasie wyborów i obserwowała tamtejszą kampanię wyborczą, która - jak powiedziała - nie obrażała żadnego z kandydatów.  - Prelegentka opowiadała też o symbolach narodowych Brazylii: godle i fladze (zieleń i żółć ), a także mieszkańcach. Kraj zamieszkują ludzie rasy białej i kreole (ponad połowa), a także Murzyni (7 proc.), Indianie (1 proc.) oraz mulaci i metysi. Skupiskiem Polonii jest Kurytyba, gdzie wychodzi prasa polskojęzyczna, rozwija się polskie szkolnictwo i kultura. Brazylia słynie z karnawału, który każdego roku odbywa się przed Wielkim Postem w Rio de Janeiro. Zaczyna się w sobotę przed Środą Popielcową i trwa nieprzerwanie cztery dni oraz noce. Narodowym tańcem jest samba przywieziona przez niewolników z Angoli, zaś najpopularniejszym sportem - piłka nożna.
     Prelekcję dopełnił film ukazujący słoneczną i barwną Brazylię, jej piękne krajobrazy, kolorową florę i faunę, a także kulinarne przysmaki.

Małgorzata Kareńska

 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze

2011-12-02 22:09:41 - agnieszka ip:213.238.118.156
w tekście podany jest wielki błąd ponieważ ania jest mieszkanką krynicy natomiast do muszyny chodzi do ogólniaka
2011-12-04 23:16:55 - redakcja ip:195.116.43.117
Poprawiliśmy. Pozdrawiamy
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica