Muszyna. „Kraina Łagodności” Jerzego Harasymowicza.

Muszyna. "Kraina Łagodności" Jerzego Harasymowicza.
21 sierpnia 1999 roku zmarł w Krakowie, poeta Jerzy Harasymowicz. Współzałożyciel grup poetyckich „Muszyna” i „Barbarus”, doczekał się w Muszynie własnej ławeczki. Rozsławił miasto jako „Krainę Łagodności". 

„Ławeczka Harasymowicza”, która stoi na muszyńskim rynku została odsłonięta w 15. rocznicę śmierci poety. Powstała staraniem Burmistrza Miasta i Gminy Uzdrowiska, Biblioteki Publicznej oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Zaprojektowała ją Krystyna Tomasiak, a wykonali Rafał wrona i Zbigniew Gruczelak.
     Jerzy Harasymowicz zadebiutował w latach 50. XX wieku. Swoje utwory publikował w „Życiu Literackim”, a także na łamach m.in. „Tygodnika Powszechnego”, „Dziennika Polskiego”. Powojenne losy zaprowadziły go na Sądecczyznę. Pierwszy pobyt poety w Muszynie wiąże się z praktykami szkolnymi, które odbywał jako uczeń limanowskiego Gimnazjum Leśnego. Odtąd uzdrowisko stało się jego ukochanym miastem. Wraz z innymi pisarzami założył grupę poetycką "Muszyna". Jej członkami byli m.in. Halina Poświatowska, Tadeusz Śliwiak, Tadeusz Nowak i Stanisław Grochowiak. Należał również do współzałożycieli krakowskiej grupy poetyckiej „Barbarus”. Z jego poezji wywodzi się termin „Kraina łagodności”. Do niego w piosenkach nawiązywał Wojciech Belon, utożsamiany z poezją śpiewaną.

Małgorzata Kareńska fot. aut.


Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica