Muszynianki – siódme w konkursie na najlepszy przepis kulinarny.

Muszynianki – siódme w konkursie na najlepszy przepis kulinarny.
Daria Białoń i Zuzanna Kmiecik, uczennice Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie wywalczyły siódme miejsce w piątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla średnich szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty regionalne.
 
Celem Ogólnopolskiego Konkursu dla średnich szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny jest popularyzowania oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat produktów regionalnych i tradycyjnych.  W finale, który odbył się Warszawie spotkały się najlepsze zespoły młodych kucharzy z całego kraju. 
    Uczennice - Zuzanna Kmiecik i Daria Białoń pod opieką Agnieszki Kmiecik, z Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie, przygotowały przepis na – „Pianki z bryndzą i pokrzywą na miodowo-sechlońskiej żelce z musami z jabłka łąckiego i buraka, otoczone strzępami chleba lniano - pokrzywowego i pieczonego oscypka”.
    Komisja oceniała pomysłowość i kreatywność przepisu, jego walory organoleptyczne (wygląd, smak i zapach), dobór składników, pracochłonność oraz prezentacja potrawy. Wyróżniła i nagrodziła autorów 10 najlepszych przepisów.
    Organizatorzy konkursu: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni oraz Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.


(MK) fot. Arch. szkoły "Pianki z bryndzy". 

Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: http://www.minrol.gov.pl

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica