Muzyka zbliża chrześcijan. Ekumeniczny Festiwal Chórów w Krynicy

Muzyka zbliża chrześcijan. Ekumeniczny Festiwal Chórów w Krynicy
Dzisiaj (30 września) w krynickiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP w ramach Spotkań z Kulturą Chrześcijańską wierni uczestniczyli w niecodziennym artystycznym wydarzeniu . Odbył się tu bowiem Ekumeniczny Festiwal Chórów im. Jerzego Łomnickiego. Patron festiwalu mieszkał w Muszynie, gdzie był nauczycielem muzyki i historii. Angażował się też w pracę kulturalną dla miasta i parafii.

- „Ekumenizm to ruch w obrębie chrześcijaństwa, dążący do przywrócenia jedności pomiędzy wyznaniami”. - wyjaśnił na wstępie ks. Bogusław Skotarek, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP. I podkreślił - „Głównym jego narzędziem jest dialog i wspólna modlitwa, które nie mają na celu pochopnego zacierania różnic, lecz odkrycie jedności opartej na prawdzie i miłości Chrystusa. To Jezus nauczył nas najpiękniejszej modlitwy „Ojcze nasz”, która łączy nas ze sobą”. 
    Muzyka zbliża ludzi do siebie. Ta idea przyświecała festiwalowi i była głównym jego celem. W Ekumenicznym Festiwalu wystąpiły: Grekokatolicki Chór Parafii Cyryla i Metodego ze Słowacji, Metropolitarny Edukacyjny Chór Cerkwi Prawosławnej z Presova, Zielonoświątkowy Chór Młodzieży „Głos Chwały” z Nowego Sącza oraz Chór Parafii Wniebowzięcia NMP w Krynicy.
     Gośćmi Festiwalu byli m.in. Jan Golba, burmistrz Muszyny, Jan Boligłowa, pełnomocnik burmistrza Krynicy - Zdroju, przedstawiciele Starostwa Powiatu Nowosądeckiego, a także księża zaprzyjaźnionych kościołów chrześcijańskich. Patronat honorowy nad Ekumenicznym Festiwalem Chórów im. Jerzego Łomnickiego roztoczyli: Starosta Nowosądecki, a także burmistrzowie Krynicy - Zdroju i Muszyny. 
 

(Red. M) fot. aut.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica