Nowy Sacz. Muzeum Okręgowe w nowej siedzibie.

Nowy Sacz. Muzeum Okręgowe w nowej siedzibie.
Wiosną Muzeum Okręgowe rozpocznie działalność w nowej siedzibie – w zabytkowej, odnowionej kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej 56 w Nowym Sączu. Główne prace remontowe oraz adaptacyjne związane ze zmianą funkcji obiektu i przystosowaniem pomieszczeń na potrzeby placówki zostały już ukończone.

Muzeum Okręgowe zlokalizowane jest zarówno w Nowym Sączu, jak i poza miastem. Dotąd problemem placówki był brak własnej, głównej siedziby. - Teraz placówka zyskuje obiekt w pięknym miejscu i znakomitej lokalizacji, idealnie dopasowany do potrzeb.– podkreśla Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego. - Planowane w maju otwarcie będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii sądeckiego Muzeum i z pewnością odciśnie się w świadomości mieszkańców regionu.  Drobne prace wykończeniowe i związane z aranżacją wnętrz oraz „przeprowadzka” zmagazynowanych w Miasteczku Galicyjskim eksponatów potrwają do końca marca.
     W głównej siedzibie Muzeum Okręgowego będzie prezentowane przede wszystkim dziedzictwo kulturowe Sądecczyzny oraz dzieje miasta Nowego Sącza. Wystawa stała nawiąże do historii samego budynku (wzniesionego w 1912 r. i pełniącego funkcję austro-węgierskiego banku) w kontekście samorządności w dobie autonomii galicyjskiej. Obejmie czasy od 1867 r. do końca II wojny światowej.   Na stałe będzie również eksponowana kolekcja obrazów słynnego sądeckiego portrecisty Bolesława Barbackiego. W dużej sali reprezentacyjnej będą organizowane spotkania, konferencje i koncerty oraz wystawy zmienne. Na uroczyste otwarcie nowej siedziby pracownicy muzeum zapowiadają ekspozycję dzieł Jacka i Rafała Malczewskich.
     Całość inwestycji wynosi ponad 4 mln zł, z czego 978 tys. zł to dofinansowanie z funduszy europejskich. Na zakup budynku oraz współfinansowanie jego adaptacji na cele muzealne, wyposażenia i aranżacji wystaw Województwo Małopolskie przekazało blisko 3 mln zł. Gruntowna modernizacja obiektu była możliwa dzięki środkom pochodzącym z budżetu województwa oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Oprac. (MK) fot. UMWM
 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: UMWM

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica