Nowy Sącz. Zachwyć się drugim człowiekiem, podziel się sobą…

Nowy Sącz.  Zachwyć się drugim człowiekiem, podziel się sobą…
 Zachwyć się drugim człowiekiem, podziel się sobą… To hasło III Kongresu Regionów, które odbywa się w Nowym Sączu. We środę, w drugim dniu obrad uczestnicy wezmą udział w dwóch panelach „Więzy języka” i „Płodność transmisji”.
 
Do Nowego Sącza zjechali regionaliści, znawcy, miłośnicy i twórcy kultury, artyści i naukowcy, kierownicy i instruktorzy zespołów folklorystycznych z całej Polski, dziennikarze oraz dyrektorzy i pracownicy departamentów kultury urzędów marszałkowskich. Konferencję otworzył marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa - „Małopolanie kochają folklor, kochają kulturę regionalną, ponieważ to jest nasze olbrzymie dziedzictwo, to są nasze korzenie”.
   Wykład inauguracyjny „Czy różnice mogą być fundamentem jedności? Doświadczenie Europy i Afryki oraz ich przełożenie na polską codzienność” wygłosił Szymon Hołownia, dziennikarz, prezenter telewizyjny, założyciel kilku organizacji charytatywnych, autor publikacji. Na przykładzie swojego życia (pochodzi z Podlasia) podkreślał, że każdy człowiek powinien stać przy swoich wartościach życiowych, przekonaniach, ale nie powinien naruszać świata wartości drugiego człowieka.
  W ramach cyklu „Dziedzictwo - Siewcy, Orędownicy, Kreatorzy” uhonorowano kilkanaście osób zasłużonych dla zachowania i rozwoju dziedzictwa kulturowego Małopolski odznaczeniami ministerialnymi i wojewódzkimi.
    W części artystycznej wystąpiły zespoły regionalne, w tym „Górale Podhalańscy”, „Górale Żywieccy”, Lachy Limanowskie”, „Pogórzanie”, „Lachy Sądeckie”
III Kongresie Kultury Regionów, w którym uczestniczy ponad trzysta osób rozpoczął się we wtorek 17 października w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ. W programie znajdują się dyskusje, warsztaty i koncerty. Organizatorem Kongresu jest MCK SOKÓŁ, przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

(MK) fot. MC Sokół NS
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica