Paw indyjski w Muzeum Przyrodniczo – Łowieckim u stóp Holicy.

Paw indyjski w Muzeum Przyrodniczo – Łowieckim u stóp Holicy.
Prywatne Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie „Łuczakówka” istnieje od 2006 roku, u stóp Holicy, pośród sadu i ogrodu. Jego założycielem i właścicielem jest emerytowany wojskowy, strażnik graniczny (rusznikarz) Józef Łuczak, myśliwy i przyrodnik.
 
W ciągu ponad 10 lat istnienia muzealna ekspozycja rozrosła się i umiejscowiona jest w kilku pomieszczeniach. W sali zwanej „ptasia”, znajduje się ok. 300 spreparowanych ptaków, w tym 80 proc. to gatunki chronione. Są to przeważnie okazy Popradzkiego Parku Krajobrazowego, po polskiej i słowackiej stronie. W innej, tzw. „zwierzyny grubej i drapieżników” zgromadzono zbiory poroży jeleni (ok. 80 sztuk), saren (ok. 250 sztuk), łosia, daniela oraz muflona.  
    Ponadto w muzeum znajdują się preparowane: wilki, dziki, żbik, lisy, ryś, wydra, bóbr, rosomak i szop pracz. Zbiór uzupełniają eksponaty afrykańskie, pochodzące z namibijskich farm na pustyni Kalahari, w tym medaliony bawolca, żyrafy, strusia, gnu i guźca, a także afrykańskich owadów (n.p. motyle), minerałów oraz flory.
    Józef Łuczak zbiory gromadzi ponad 30 lat . Egzemplarze chronione są to w większości ofiary wypadków samochodowych, porażeń prądem elektrycznym, padnięte w wyniku ciężkich zim, ze starości i innych zdarzeń. Jako strażnik graniczny, patrolując obszary lasów i pól, znajdywał padnięte ptaki, zaczął je zbierać i preparować.
  Zbiory, które spreparował głównie ich właściciel służą do celów edukacyjnych. Są pieczołowicie przechowywane w szklanych gablotach. W muzeum można obejrzeć również kolekcję replik broni palnej: myśliwskiej oraz wojskowej. Muzeum "Łukaczówka", przy ulicy Halnej 37. jest czynne od wtorku do niedzieli. Jego zwiedzanie jest możliwe po uprzednim uzgodnieniem z właścicielem.

(MK). fot. aut.

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica