Podróż przez kultury i religie świata Natalii Chojny.

Podróż przez kultury i religie świata Natalii Chojny.
W ramach Klubu Podróżnika, który działa przy krynickiej Bibliotece Publicznej Natalia Chojna opowiadała wczoraj (24 kwietnia) o kulturze i religiach odwiedzanych przez siebie miejsc. Podróżniczka z Mochnacki Niżnej przez 20 lat zwiedziła ponad czterdzieści krajów na całym świecie.

Na mapie wędrówek Natalii Chojny znalazły się m.in. Peru, Ekwador i Boliwia (Ameryka Południowa), Maroko (Afryka) Indie, Laos i Wietnam (Azja) i wiele innych. Podróże to jej wielka pasja, marzyła o nich od dziecka. Każda z nich trwa około miesiąca. Przygotowując się do wyprawy gromadzi wszelkie informacje na temat danego kraju.  – „W Indiach jeździłam pociągami. Gdy byłam tam 20 lat temu, kobiety były jeszcze bardzo dyskryminowane. W kuszetkach leżeli panowie, a kobiety z dziećmi siedziały na podłodze. Na ulicach nie widać, aby się pary całowały” – mówiła Natalia Chojna. Interesuje ją szczególnie kultura i religia zwiedzanego kraju. Przy tym poznaje obyczaje i tradycje, podziwia wspaniałą architekturę. 
     Prelegentka opowiadała o systemie kastowym w Indiach i pochówku w krajach muzułmańskich,  który różni się od pogrzebu chrześcijańskiego. Jest przede wszystkim bardzo prosty. Umyte ciało zmarłego zawija się w całun, a następnie odmawia się modlitwę żałobną w świątyni. Później niesie się ciało na cmentarz, gdzie umieszcza się je bezpośrednio w grobie ziemnym (bez trumny). Opowieści podróżniczka wspierała fotografiami, a także prezentacją multimedialną.
     Chrześcijaństwo jest największą pod względem liczby wyznawców religią świata. Dzięki pracy misyjnej rozpowszechniło się na wszystkie kontynenty. Zasadniczym elementem judaizmu jest wiara w przymierze jedynego Boga (Jahwe) z ludźmi, których stworzył i którym dał przykazania. Natomiast hinduizm to najbardziej zróżnicowana religia. Uosabia niemal wszystkie przejawy religijności znane ludzkości — od kultu bóstw przyrody przez politeizm, aż po monoteizm i wiarę w porządek świata (dharma). Ściśle wiąże się z określonymi strukturami społecznymi (system kastowy)
 
Tekst red. Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica