Pomnik Józefa Dietla w parku dr Mieczysława Dukieta.

Pomnik Józefa Dietla w parku dr Mieczysława Dukieta.
Na skrzyżowaniu ulic Zdrojowej i Piłsudskiego rozciągają się Planty, które od 1986 roku noszą imię dr Mieczysława Dukieta. W Parku wznosi się pomnik prof. Józefa Dietla (1804 - 1874), krakowskiego lekarza zasłużonego dla powstania i rozwoju polskiej balneologii.

Dr Mieczysław Dukiet urodził się on w 1899 roku w Lesku. Ukończył Wydział Lekarski krakowskiego Uniwersytetu Jagielońskiego, specjalizował się w chorobach kobiecych. Pod Górą Parkową osiadł w 1928 roku i pracował tutaj pięćdziesiąt pięć lat. W tym czasie przyjeżdżały do niego pacjentki z kraju i zza zagranicy, aby leczyć bezpłodność. Wśród nich była nawet księżniczka i późniejsza królowa Holandii Julianna.
   W czasie II wojny walczył w kampanii wrześniowej, a następnie w partyzantce Armii Krajowej. Za działalność opozycyjną trafił do więzienia nowosądeckiego gestapo. Po wojnie prowadził Sanatorium Wojskowe, dawał cykliczne wykłady na temat balneologii, organizował zjazdy lekarzy i redagował „Wiadomości uzdrowiskowe”. Dbał też o dobry stan urządzeń uzdrowiskowych, ochronę środowiska i rozwój sportu. Przewodniczył Krynickiemu Towarzystwu Hokejowemu, kiedy było ono w czołówce polskiego hokeja. Jego imię nosi woda mineralna „Mieczysław”.
    W Parku Dukieta wznosi się pomnik prof. Józefa Dietla (1804 - 1874), krakowskiego lekarza zasłużonego dla powstania i rozwoju polskiej balneologii. Pod Górę Parkową przyjechał w 1856 r. z komisją, która badała skład chemiczny tutejszych wód i opracowała plan rozwoju podupadającego uzdrowiska. Na wzór europejskich kurortówKrynica wzbogaciła się wówczas w nowe obiekty, w tym łazienki mineralne i borowinowe, krytą pijalnię oraz liczne wille i pensjonaty. Zachęcał arystokrację do odwiedzania i inwestowania w Krynicy, do której wysyłał na leczenie swoich pacjentów.
    Za zasługi dla rozwoju uzdrowiska jego mieszkańcy w 1900 roku ufundowali popiersie profesora Józefa Dietla dłuta Mieczysława Zawiejskiego. Pierwotnie postument stał w Parku Zdrojowym, na tyłach obecnej Pijalni Głównej.

Małgorzata Kareńska

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica