Startuje muzyczne święto z Janem Kiepurą w tle.

Startuje muzyczne święto z Janem Kiepurą w tle.
Tegoroczny, 51. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy – Zdroju zostanie oficjalnie zainaugurowany wieczornym koncertem 12 sierpnia i potrwa do 19 tegoż miesiąca.

W przededniu wydarzenia odbyła się konferencja prasowa z udziałem Elżbiety Gładysz, prezesa Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Opery „Aria”, prof. Ryszarda Karczykowskiego, Dariusza Reśko, burmistrza Krynicy – Zdroju, Łukasza Lecha, autora cyklu „Uśmiechnij się z Kiepurą”, Agnieszki Malatyńskiej – Stankiewicz, rzecznika prasowego festiwalu i Wojciecha Króla, dyrektora krynickiego Centrum Kultury . – „Jesteśmy przygotowani na rozpoczęcie festiwalu od kilku tygodni. Liczę na to, że 35 wydarzeń festiwalowych stworzy specyficzną atmosferę w całej Krynicy. Nie tylko w Pijalni i na Deptaku. Wyjątkowo zapowiadają się koncerty w świątyniach. Mam nadzieję, że 51. edycja przejdzie do historii jako szczególnie wyjątkowa”. – mówi burmistrz Dariusz Reśko – „Wydarzenie w tak bogatej odsłonie nie byłoby możliwe, gdyby nie darczyńcy i sponsorzy. Szczególny ukłon kieruję w stronę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Nigdy dotąd nie otrzymaliśmy tak dużego wsparcia finansowego (800 tyś złotych) na to przedsięwzięcie. Za wsparcie festiwalu dziękuję również Marszałkowi Województwa Małopolskiego”.
   51. Festiwal im. Jana Kiepury zapowiada się równie interesująco, jak poprzednie edycje. Zaproszono sławy polskich i światowych scen operowych, w tym Małgorzatę Walewską, Edytę Piasecką, Edytę Kulczak, solistkę nowojorskiej Metropolitan Opera i wiele innych. W sumie ponad 500 artystów! – „Wszystkie wieczorne koncerty zasługują na uwagę, gdyż wystąpią w nich wybitni artyści z całego świata. Wybierając koncerty należy kierować się własnym gustem i możliwościami. Tylko wieczorne koncerty są limitowane. Zapraszam na kameralne „Spotkania z artystą”, na których będzie można obcować z wielkimi nazwiskami”. – zachęca Elżbieta Gładysz.
   Niewątpliwie warto wspomnieć o koncercie wokalistki Natalii Kukulskiej & Atom String Quartet & Orkiestra NFM Leopoldinum. Jak zakładają organizatorzy, występ artystki powinien przypaść do gustu wszystkim słuchaczom. Nawet najbardziej zagorzałym miłośnikom muzyki klasycznej.
  Publiczność obejrzy dwa spektakle, w tym przygotowany przez Akademię Muzyczną w Krakowie. Kontynuowany będzie cykl „Uśmiechnij się z Kiepurą” Łukasza Lecha i spotkania z artystami, prowadzone przez Elżbietę Gładysz, prezesa Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników „Opery Aria”. Atrakcją dla publiczności stanie się występ solistów z Japonii, Korei oraz Chin. – „Kiepura i co dalej? Pod tym hasłem wyławiamy i promujemy młode talenty, które zapraszamy na festiwal do Krynicy. To dla nich wielki prestiż”. – dodaje prof. Ryszard Karczykowski.
    Podczas spotkania z mediami Agnieszka Malatyńska – Stankiewicz zaprezentowała magazyn festiwalowy pt. „Kiepura ma głos”, który stanie się przewodnikiem po licznych wydarzeniach. Zawiera szczegółowy program, dokładne opisy koncertów, ciekawe wywiady z artystami oraz sylwetki niektórych z nich.
*****
Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy - Zdroju należy do najstarszych w Polsce. Jego pomysłodawcą był Stefan Półchłopek, a założeniem - pamięć o wybitnym polskim tenorze. Popularność zawdzięcza gwiazdom i bogatemu programowi, uwzględniającemu różne gatunki śpiewu. Nad wydarzeniem czuwa Rada Programowa w składzie: Elżbieta Gładysz (przewodnicząca) – prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Opery „Aria”, prof. Stanisław Krawczyński – rektor AM w Krakowie oraz prof. Ryszard Karczykowski. 

(MK) fot. aut.
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica