Wypocznij w Parku Słotwińskim!

Wypocznij w Parku Słotwińskim!
Krynica, poza uczęszczanym przez każdego turystę i kuracjusza Deptakiem, ma i inne piękne miejsca. Należą do nich: Park    Słotwiński i Stara Droga. Miejsca te położone są tuż przy wjeździe do miasta, od strony Nowego Sącza(północna część uzdrowiska)

Park Słotwiński jest niewielki, ale za to uroczy. Z alejkami spacerowymi, ławeczkami i dywanami stokrotek wiosną, latem i jesienią, zimą zaś – śniegiem. W parku znajduje się drewniana Pijalnia Słotwinka, wybudowana w 1807 roku, która dzisiaj jest  nieczynna. Pierwotnie stała ona na Deptaku, w miejscu, gdzie obecnie jest Pijalnia Główna. Do Parku Słotwińskiego została przeniesiona w II połowie XIX wieku. Zabytkiem parku jest też restauracja „Koncertowa” wybudowana w 1870 roku. Wcześniej budynek nosił nazwę „Słotwiński Pawilon Koncertowy”, w którym kuracjusze chętnie słuchali muzyki.
    Przy wyjściu z parku, blisko ulicy Jaworowej jest mały plac zabaw dla dzieci. Ulicą Jaworową dojść można do Starej Drogi, przy wylocie której znajduje się nowoczesny kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kamień węgielny pod niego wmurował arc. Józef Życiński we wrześniu 1996 roku, a konsekrował biskup tarnowski Wiktor Skworc sześć lat później.
     Skręcając w lewo, po drugiej stronie trasy wiodącej do Sącza, znajduje się ulica Słotwińska. Prowadzi ona do wyciągu narciarskiego, tak chętnie odwiedzanego zimą przez miłośników nart i  snowboardu. Ale oprócz wyciągów, podziwiać tu można drewnianą cerkiew greckokatolicką Opieki Bogurodzicy wybudowaną w 1888 roku. Obecnie jest to kościół katolicki pod wezwaniem Serca Pana Jezusa. Na wzgórzu znajduje się niewielki cmentarz. Warto odwiedzić ten zakątek Krynicy, położony z daleka od gwarnych ulic i Deptaka. Ale za to jak malowniczo!

(MK) fot. aut.
 

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica