Wystawa twórczości malarskiej Grażyny Petryszak.

Wystawa twórczości malarskiej Grażyny Petryszak.
W krynickiej Galerii Sztuki Siedlisko do połowy lutego oglądać można ekspozycję prac Grażyny Petryszak. Artystka na swoim koncie ma liczne wystawy indywidualne i zbiorowe.
 
Grażyna Petryszak urodziła się w Krakowie, ponad 30 lat mieszkała w Krynicy – Zdroju. Początkowo malowała wyłącznie dla znajomych, na prezenty. Na serio zajęła się malarstwem w Krynicy, gdyż – jak mówi – uzdrowisko sprzyja przemyśleniom twórczym. Posiada swój niepowtarzalny, specyficzny nastrój i klimat do tworzenia. Jej obrazy znajdują się na wystawach, a także w kolekcjach prywatnych. Są ilustracjami wielu tomików poetyckich.
    Grażyna Petryszak wiele lat pełniła funkcję Prezesa Krynickiego Stowarzyszenia Twórców Galeria „Pod Kasztanem”,  które powstało z jej inicjatywy.   Organizowała plenery malarskie i wystawy poplenerowe. Opracowała pierwszą antologię poezji „Przyjdę po strunie światła” (2001) oraz drugą część „Są takie miejsca” (2008). Jest także autorką wydawnictw i katalogów promujących sztukę krynickich twórców. Laureatka plebiscytu „ Gazety Krakowskiej” „Człowiek Roku 2002” , otrzymała „ Srebrne Jabłko Sądeckie” (2008) - Za zasługi w dziedzinie kultury. Uhonorowana została też „ Złotym Herbem Krynicy ” oraz odznaką „ Zasłużony dla Kultury Polskiej ”, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(MK) fot. aut.
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica