Kwadrans Na Urodę - Prezentuje Planeta Kobiet : Słońce : Sprzymierzeniec czy Sabotażysta ?

Kwadrans Na Urodę - Prezentuje  Planeta Kobiet : Słońce : Sprzymierzeniec  czy Sabotażysta ?
Zima tuż tuż, a wraz z nią ku uciesze zapalonych sportowców początek sezonu narciarskiego. Warunki panujące na stoku różnią się od tych w mieście i wymagają szczególnej ochrony skóry i oczu. O czym zatem pamiętać, pakując się na zimowy urlop?

Co sprawi, że śnieżne szaleństwo będzie wspaniałym przeżyciem bez przykrych dolegliwości? Spieszymy z wyjaśnieniami.

W zimowe miesiące promienie słońca pozytywnie nastrajają, czyniąc przebywanie na zewnątrz bardziej znośnym i przyjemnym. Słońce zimą cieszy bardziej niż latem, bo jest ono o tej porze roku towarem deficytowym. Jednak pomimo niskich temperatur jego oddziaływanie nie zmienia się.

Zdradliwe promienie słońca!

Choć zimą na Ziemie dociera znacznie mniej promieni, o ich szkodliwości decydują inne czynniki, jak chociażby wysokość nad poziomem morza czy obijanie od białej warstwy śniegu. Z każdym tysiącem metrów wysokości promieniowanie UV wzrasta o 6-8 proc., narażając niechronione części ciała, najczęściej twarz i dłonie, na poparzenia. Dzieje się tak ponieważ powietrze w wyższych warstwach atmosfery jest rzadsze, czego konsekwencją jest przepuszczanie większej ilości promieniowania. Tym co wzmacnia jego szkodliwość, jest dodatkowo odbijanie około 90 proc. światła przez śnieg czy powierzchnie skalne. Nie należy więc bagatelizować zimowego słońca, nie tylko ze względu na ryzyko oparzenia spojówki i rogówki, wystąpienie śnieżnej ślepoty, ale również bezpieczeństwo nasze oraz osób przebywających z nami na stoku.

Ochrona oczu naszym priorytetem

Aby uniknąć oparzenia oczu i jego przykrych konsekwencji w postaci łzawienia czy nieostrego widzenia, warto zawczasu zaopatrzyć się w wysokiej jakości okulary sportowe, zarówno gogle na czas uprawiania sportu oraz sportowe okulary przeciwsłoneczne, pomocne podczas górskich wyprawach pieszych i w przerwach od szusowania na stoku.

Gogle powinny posiadać filtr UV i mieć barwę soczewki dostosowaną do panujących warunków pogodowych. W dni słoneczne dla poprawienia ostrości widzenia sprawdzi się kolor szary, brązowy i niebieski, zaś pochmurne – pomarańczowy i żółty. Alternatywą dla tradycyjnych szkieł będą te z fotochromem, a więc technologią, która pozwala na samoistne przyciemnianie szkieł podczas ekspozycji na słońce. W przypadku okularów sportowych należy zwrócić uwagę czy okolice skroni są również osłonięte od promieniowania.

Nie zapomnij o skórze

Równie podatna na podrażnienia spowodowane promieniowaniem UV jest skóra wyeksponowanych partii ciała. Najczęściej jest to twarz i dłonie, jeśli rezygnujemy z rękawic. Niska temperatura może dać nam fałszywe poczcie kontroli, jednak warunki na stoku powodują, że promieniowanie jest jeszcze groźniejsze niż na niższych wysokościach. Warto pamiętać, że ryzyko poparzenia wzrasta w przypadku osób o jasnej karnacji. Niezależnie jednak od typu urody konieczne jest zastosowanie wodoodpornego kremu z filtrem oraz pomadki ochronnej, która zapobiegnie pierzchnięciu ust. Aplikacji dokonuj przed wyjściem na zewnątrz, co pozwoli kosmetykom wchłonąć się i odżywić skórę.

Poszukując kremu z wysokim filtrem na narty czy snowboard, warto zadbać, by nasz faworyt posiadał składniki nawilżające i natłuszczające, chroniące przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych.

Opracował: Fonomedia Group dla MTV24.TV
Współpraca : PLANETA KOBIET / Ilona Adamska
Autor: ik. tv

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica