KLUB DOBREJ KUCHNI :Chałwa z pestek słonecznika i czekolady z musem wiśniowym ( Wiosenny deser nr 1)

KLUB DOBREJ KUCHNI :Chałwa z pestek słonecznika i czekolady z musem wiśniowym ( Wiosenny deser nr 1)
Piotr Burzyński - Klub Dobrej Kuchni
Klub Dobrej Kuchni, który jest organizatorem prestiżowego konkursu „Dobre Bo Zdrowe” obecny jest już w telewizji MTV24.TV, ATV oraz serwisach Manager Na Obcasach i Mama Na Obcasach. Partnerami Klubu jest wydawca książki „Szczypta Luksusu” (I.D.Media) , Hotel „ORLIK” (www.hotelorlik.pl) z Krynicy- Zdroju i, SPOKOBOX ( www.spokobox.eu) , Szczypta Luksusu i Planeta Kobiet.

Dziś prezentujemy Państwu przepis na pyszny wiosenny deser, którego autorem jest Piotr Burzyński.

Chałwa z pestek słonecznika i czekolady z musem wiśniowym

Składniki:

Pestki słonecznika 400 g
Miód 200 ml
Czekolada gorzka 400 g
Śmietanka 36% 150 ml

Wykonanie:

Wlewamy litr wody do garnka i wsypujemy kilogram cukru do gotującej się wody. Następnie dodajemy pestki słonecznika i gotujemy 15 minut. Wyciągamy i zostawiamy w sitku do odsączenia. Osuszamy ręcznikiem papierowym. Następnie w drugim garnku prażymy w głębokim oleju pestki na złoty kolor. Po wyprażeniu odsączamy z oleju i osuszamy na ręczniku papierowym. Blendujemy wraz z miodem w proporcji 1:2 (miodu o połowę mniej niż pestek) i odstawiamy do miseczki. Rozpuszczamy czekoladę ze śmietanką w kąpieli wodnej ciągle ją mieszając do kremowej konsystencji. Odstawiamy z ognia.

Na blacie rozwijamy folię spożywczą na której równomiernie rozkładamy ciasto na kształt płaskiego placka. Całość smarujemy czekoladą, a następnie zwijamy w rulon za pomocą folii. Tak zwinięte ciasto smarujemy czekoladą po wierzchu, owijamy folią i odstawiamy do zamrażarki do stwardnienia.


Piotr Burzyński - absolwent technikum gastronomicznego w Warszawie. Jako młody adept sztuki kulinarnej pracował u boku słynnych kucharzy. Gotowanie to jego pasja, traktuje je jako sztukę. Pilnie śledzi tajniki kuchni świata, uwielbia tworzyć własne kompozycje żywieniowe najważniejsze dla niego jest dążenie do perfekcji. O sobie mówi że nie ma rzeczy nie możliwych a świat należy do odważnych. Prywatnie pogodny i wrażliwy nie tylko na smaki. Uwielbia podróże, gdzie podpatruje i czerpie inspiracje. Od kwietnia podjął współpracę z Klubem Dobrej Kuchni.

Zapraszamy restauracje z całego kraju do współpracy i przystąpienia dla wspólnego działania i prezentowania swoich przepisów kulinarnych. Zgłoszenia wysyłamy na adres: mmp@poczta.fm lub telefonicznie 506-784-988.

Opracował: Music Media Press
Foto: Piotr Burzyński / Music Media Press

Polecamy: www.hotelorlik.pl , www.spokobox.eu

Komentarze

2016-04-23 19:51:40 - Monika ip:178.43.145.235
Wspaniały przepis , gdzie można skonsumować? Która restauracja? kawiarnia? Warszawa?? , Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica