KABARET-TYM I SUPERTEAM na 49.K.F.P.P. OPOLE 2012 ( 2.VI. 2012 )

KABARET-TYM I SUPERTEAM na 49.K.F.P.P. OPOLE 2012  ( 2.VI. 2012 )

Stanisław Tym

Komediopisarz, satyryk, aktor, reżyser, felietonista. Urodził się 17 lipca 1937 r. Maturę zdał, jako piętnastolatek, ale dalsza jego edukacja przebiegała niezwykle burzliwie. Studiował m.in.: chemię na Politechnice Warszawskiej, przetwórstwo na SGGW, a także na Wydziale Aktorskim PWST; w czasie studiów pisał teksty i występował w kabaretach studenckich (m.in. Stodoła). W latach 1960-1972 był aktorem, autorem i reżyserem w warszawskim Studenckim Teatrze Satyryków (STS).
Autor wielu sztuk teatralnych („Rozmowy przy wycinaniu lasu”, „Rock & Troll”, „Gazeta spada zawsze papierem do góry”), skeczy („Ucz się, Jasiu”, znanego z wykonania Jana Kobuszewskiego, Wiesława Michnikowskiego i Wiesława Gołasa) i słuchowisk radiowych, a także scenariuszy do filmów Stanisława Barei: „Brunet wieczorową porą”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, „Miś”, w których również występował i był współreżyserem. Odtwórca niezapomnianej roli kaowca w filmie Marka Piwowskiego „Rejs”. Współautor i aktor kabaretów Owca, Dudek, Lopek i Wagabunda.
W drugiej połowie lat 90. pisał felietony do tygodnika „Wprost”, później do dziennika „Rzeczpospolita”, a od 2007 r. jest stałym felietonistą tygodnika „Polityka”.
Laureat wielu nagród, m.in. za najlepszy scenariusz do filmu „Rozmowy kontrolowane” na FPFF w Gdyni (1992), Nagrody Kisiela dla najlepszego publicysty (1998), nagrody telewizyjnego Pegaza „za poczucie humoru i przenikliwość umysłu” (2002). Nagroda za całokształt twórczości na X Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku (2009), Mistrz Mowy Polskiej (2010).
W 2005 r. ukazał się zbiór tekstów i rysunków Tyma „Mamuta tu mam”.
„Pisanie nie ma już znaczenia, bo czytają tylko ci, którzy to wszystko wiedzą” – lubi przekornie powtarzać Tym, ale na szczęście pisać nie przestaje.

Stanisław Tym zaprosił do występu znakomitych gości. Razem z nim wystąpią:
Krystyna Janda
Janusz Gajos
Wiktor Zborowski
Maciej Stuhr
Monika Dryl
Jerzy Derfel
Olga Sarzyńska
Agnieszka Litwin- Sobańska
Anna Sroka
Andrzej Łukasik


Opracował : M & A Media ( www.projektinfo.pl ) , współpraca : Biuro Prasowe 49.K.F.P.P. Opole 2012.


Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica