MUZYCZNE LATO 2015 MTV24.TV poleca: 50 lat Westbama i 30 lat na muzycznej scenie

MUZYCZNE LATO 2015 MTV24.TV poleca: 50 lat Westbama  i 30 lat na muzycznej  scenie
MTV24.TV poleca jubileusz Westbama
Niemiecki DJ i producent to niekwestionowana legenda elektronicznej muzyki tanecznej. „Filozof techno”, „papież electro”, „prorok społeczności rave” – to wszystko tytuły, jakimi w ciągu 30 lat grania obsypywano Westbama. W tym roku świętował swoje 50. urodziny. Nie zamierza jednak się zatrzymać, bowiem już niedługo ma ujrzeć światło dzienne jego kolejny album.

Maximilian Lenz, bo tak naprawdę nazywa się artysta, przyszedł na świat 4 marca 1965 roku w Münsterze. W 1978 roku zainteresował się punkową sceną i przyjął pseudonim Frank Xerox. Grał na basie, perkusji i syntezatorze, a jego pierwszymi zespołami były Anormal Null oraz Kriegsschauplatz. W 1983 roku zadebiutował jako DJ w klubie Odeon, który mieścił się w jego rodzinnym mieście. Wówczas to przyjął pseudonim Westbam (skrót od Westphalia Bambaataa), stanowiący ukłon w kierunku pioniera hip hopu – Kevina Donovana, znanego jako Afrika Bambaataa, a także Nadrenii Północnej-Westfalii, w której mieści się Münster. Początkowo grywał m.in. utwory Madonny, numery disco, a także pierwsze nagrania rapowe. Z czasem jednak odkrył w gramofonie instrument, stając się jednym z pionierów miksowania muzyki techno i house w Niemczech. W 1984 przeniósł się do Berlina, gdzie rok później wydał wraz ze swoim przyjacielem Klausem Jankuhnem, jako Cowboy Temple, singiel zatytułowany „17 – This Is Not a Boris Becker Song”. Był to jeden z pierwszych w historii utworów, opartych głównie na samplach innego kawałka. Wkrótce Max i Klaus nagrywają takie utwory, jak „Monkey Say Monkey Do” i „Disco Deutschland”, które odnoszą spory sukces, wydobywając muzykę taneczną z pewnej niszy, w której się dotychczas znajdowała. Potwierdza to zaproszenie Westbama na letnią olimpiadę w Seulu (1988), gdzie zostaje oddelegowany przez niemiecką komisję do spraw kultury z Instytutu Goethego. Nieco wcześniej muzyk wraz ze współpracownikami i bratem (Fabianem Lenzem, ps. DJ Dick) zakłada wytwórnię płytową Low Spirit Recordings.

Koniec lat 80. i początek kolejnej dekady to dla Lenza niezwykle pracowity czas, wydaje bowiem trzy albumy („Westbam In Seoul”, „The Cabinet”, „A Practising Maniac at Work”), bierze udział w zorganizowaniu jednego z największych festiwali techno w Europie – Mayday, a także angażuje się w odbywającą się na początku lipca każdego roku Love Parade. W 1994 roku na rynku ukazuje się album „Bam Bam Bam”, zawierający tytułowy singiel oraz takie numery, jak „Wizards of Sonic” i „Celebration Generation”. Ten ostatni dostaje się do niemieckiej Top 20, stając się jednym z największych przebojów muzyki tanecznej. Westbam jednak nie zamierza się poddać lansowanym przez media szybkim brzmieniom i z rave’owych melodii przerzuca się na nowy styl. Wraz z pojawieniem się utworów „Terminator”, „Hard Times”, „Sonic Empire”, „Sunshine” i „Born to Bang” rozpoczyna bowiem modę na techno-electro. Warto również w tym miejscu wspomnieć o krążku „The Age of the DJ Mixer” (1995), wydanym z okazji 10-lecia Low Spirit, książce „Mix, Cuts & Scratches” (1997), a także albumie „We’ll Never Stop Living This Way” (ukazał się w tym samym roku, co książka), który przyniósł Maxowi sporą popularność.

Kolejne lata to dla niemieckiego DJ’a nieustanna praca. Szczególną sympatię zaskarbił sobie u Polaków, których odwiedzał praktycznie każdego roku. Kolejne albumy w postaci „Right On”, „Do You Believe in Westworld” czy najnowszego „Götterstrasse” pokazały, jak bardzo Westbam zmieniał się muzycznie, stając się tym samym bardziej otwartym na stylistyczne eksperymenty (na ostatnim z krążków współpracował m.in. z takimi postaciami światowej sceny muzycznej, jak Brian Molko z Placebo, Kanye West, Richard Butler z Psychedelic Furs oraz Iggy Pop). Z okazji swoich 50. urodzin wydał książkę „Die Macht der Nacht” (z niem. „Moc nocy”), a za kilka miesięcy światło dzienne ujrzy jego kolejny longplay.

Maximilian Lenz to postać niezwykła. Od ponad 30 lat nieprzerwanie pełni funkcję animatora kultury klubowej, ukazując ogromną rolę muzyki elektronicznej w łączeniu ludzi różnych ras i kultur. Pozostaje nam jedynie życzyć Westbamowi kolejnych sukcesywnych lat pracy i tego, aby nigdy nie zatracił swojej miłości do technicznych dźwięków.

Ważne projekty:
• Members of Mayday (wraz z Klausem Jankuhnem przez dwadzieścia lat tworzył hymny Mayday).
• Dr. Motte & Westbam (Dr. Motte – twórca Love Parade był współautorem hymnów „Parady Miłości”, które powstały między 1997 a 2000 rokiem).
• The Love Committee (po 2001 hymny Love Parade tworzyli wyłącznie Westbam i Klaus Jankuhn)
Mr X. & Mr Y. (projekt stworzony z Afriką Islamem, znany z przebojów „New World Order” i „Global Players”).
• Low Spirit (wytwórnia założona przez Westbama, Klausa Jankuhna, DJ’a Dicka, Sandrę Molzahn i Williama Röttgera; wypromowała takie postaci sceny rave, house, techno i electro, jak m.in. Marusha, Raver’s Nature, RMB, Genlog, Hardy Hard, Lexy & K-Paul i Mark’ Oh).
• MaxRave (impreza zainicjowana przez Westbama po zakończeniu współpracy z odpowiedzialną w ostatnich latach za organizacje Mayday agencją I-Motion; ze względu na różnice zdań w stosunku do koncepcji imprezy, a także uznanie przez artystę za niestosowne hasła jednej z jej edycji – „Made in Germany”, mogącego jego zdaniem urazić Polaków, u których festiwal odbywa się w okolicach Święta Niepodległości, a w dodatku w Katowicach, leżących niedaleko ruin obozu w Oświęcimiu, postanowił od 2014 roku nie występować już więcej na Mayday; MaxRave odbyła się po raz pierwszy w 2015 r.).
• Bass Planet (cykl imprez i wytwórnia, która powstała po zakończeniu działalności Low Spirit w 2007 roku; organizatorem polskiej edycji Bass Planet jest szczeciński DJ i producent Cherry aka BreakNtune).

autor : Elvis Strzelecki
Opracował  : MUSIC MEDIA PRESS dla MTV24.TV
MUZYCZNE LATO 2015 MTV24.TV ( czerwiec - wrzesień ) : relacje z koncertów, festiwali , promocje fonograficzne, wywiady, konkursy z nagrodami , dyskoteki "live" wydania list przebojów MTV24.TV
Tego lata będziemy w : SOPOT , KRYNICA-ZDRÓJ , MUSZYNA , BIELSKO-BIAŁA , ZGORZELEC , GDYNIA
Relacje z "Muzycznego Lata 2015" na antenie MTV24.TV
MIMOZA - wypoczynek przez cały rok ( www.ow-mimoza.pl ) partnerem akcji MTV24.TV
PROMIXX - zaprasza na "Muzyczne Lato 2015 MTV24.TV" i zdrowy tryb życia przez cały rok ( www. promixx. com )
Media patronat: IMPERIUM KOBIET , PLANETA KOBIET , Telewizja MTV24.TV

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica