100 świeczek na torcie Danuty Szaflarskiej.

100 świeczek na torcie Danuty Szaflarskiej.
Danuta Szaflarska w lutym kończy 100 lat. Dokumenty, którymi się posługuje wskazują 20 lutego jako datę urodzin. Jest najstarszą polska aktorką. Gra na etacie w warszawskim Teatrze Grzegorza Jarzyny.
 
Danuta Szaflarska urodziła się sto lat temu, w Kosarzyskach (gmina Piwniczna – Zdrój). Zadebiutowała w nowosądeckim teatrze amatorskim, prowadzonym przez Bolesława Barbackiego. - Pierwszą moją rolą był epizod w „Holsztyńskim” Słowackiego, grałam tam małego chłopczyka Michasia. Potem wystąpiłam w „Weselu” Wyspiańskiego. To był teatr amatorski, ale na bardzo wysokim poziomie. Bardzo mi miło, że taki teatr w Nowym Sączu istnieje po dziś dzień i mogę go wesprzeć…".- wspominała, odbierając w listopadzie 2013 roku „Złote Berło” - za kunszt sceniczny i ekranowy.
   Warszawski Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej ukończyła tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką. Występowała na deskach Teatru Polskiego w Wilnie (do 1941 roku), a po wojnie m.in.: krakowskiego Teatru Starego, Teatru Kameralnego w Łodzi, a także Teatrów - Współczesnego, Narodowego i Dramatycznego w Warszawie. - "Muszę powiedzieć, że miałam bogate życie. No bo wszystko się przy mnie zmieniało. Żeby coś dobrze zrobić, trzeba bardzo pracować. Dzisiaj, tak samo jak dawniej. Jestem szczęśliwa, bo gdy kocha się zawód człowiek jest szczęśliwy”. – wyznała aktorka podczas spotkania autorskiego w Piwnicznej - Zdroju. W swoim dorobku filmowym ma m.in. „Zakazane piosenki” (1946), Skarb (1948), Lalka (1977), Pajęczarki (1993), Pożegnanie z Marią (1993), „Nieznana opowieść wigilijna” (2000), Żółty szalik w cyklu Święta polskie (2000) oraz „Pora umierać” (2007) i „Inny Świat” w reż. Doroty Kędzierzawskiej . Ten ostatni film to czarno – biały dokument opowiadający o życiu Danuty Szafarskiej. To wspomnienia o czasach, które aktorka fantastycznie pamięta. Opowiada, a właściwie maluje w nim obrazy. Czujemy różne smaki i kolory. Poznajemy ludzi, których aktorka poznała na swojej drodze.

Małgorzata Kareńska fot. aut.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica