228. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

228. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja
3 Maja w całej Polsce obchodzone jest jako Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Mija dokładnie 228 lat, odkąd Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii, jako pierwsza w Europie i druga na świecie.

Krynica-Zdrój świętowanie 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja rozpoczęła uroczystą mszą św. w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po mszy odprawionej w intencji ojczyzny, poczty sztandarowe przemaszerowały Bulwarami Dietla na Deptak pod Stary Dom Zdrojowy, gdzie władze miasta, przedstawiciele Policji, Straży, krynickich instytucji i stowarzyszeń złożyli wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą Józefa Piłsudskiego.

Na uroczystej akademii w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Zespół Wokalny „Kryniccy Seniorzy” zaśpiewał pieśni patriotyczne. Wystąpił również Zespół Tańca Artystycznego „ Miniatury”, chluba krynickiej kultury.

***
W Polsce Trzeciego Maja jest Świętem Narodowym, obchodzonym w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791).
W czasie obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1792 wokół Warszawy skoncentrowano wiele jednostek wojskowych, których zabrakło w krytycznym momencie rosyjskiego ataku w 1792 r.

W okresie zaborów Polski celebrowanie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto byli surowo karani przez policję. W 1892 roku za złożenie bukietu fiołków w rocznicę Konstytucji 3 maja aresztowany przez tajną policję rosyjską został w Warszawie nauczyciel Stanisław Mieczyński po czym wysłano go za ten czyn na trzyletnią zsyłkę do Odessy. Obchody rocznicy Konstytucji 3 maja były organizowane także w skupiskach Polonii, m.in. w Chicago.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 ponownie władze świętowały to historyczne wydarzenie – świadczą o tym gazety codzienne z tego czasu m.in. Trybuna Ludu, Głos Robotniczy, Życie Warszawy. Tym samym w roku 1981 pierwszy raz po wojnie – i zaznacza to „Głos Robotniczy” z wydania 1-3.05.1981 – świętowano rocznicę Uchwały Majowej.

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja odbywały się w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 r.

Andrzej Gulewicz  MTV24
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica