75. rocznica zagłady ludności żydowskiej przez Niemców.

75. rocznica zagłady ludności żydowskiej przez Niemców.
75 lat temu, 23 sierpnia 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację nowosądeckiego getta. Do obozu śmierci w Bełżcu wywieziono około 16 tys. mieszkańców Nowego Sącza i Sądecczyzny. Te tragiczne wydarzenia Sądeczanie wspominali na Placu 3 Maja.

Uroczystości rocznicowe rozpoczął historyczny spacer po terenie dawnego getta. Następnie na Placu 3 Maja odbył się Apel Pamięci, a uczestnicy obchodów złożyli znicze i wiązanki kwiatów przy tutejszym postumencie. - Oglądając artystyczny happening zobaczyliśmy ludzi, którzy spotykali się ze sobą, umawiali się na randki, robili zakupy. Miasto tętniło normalnym życiem, przenikając przez wielokulturowość. To co się wydarzyło tutaj 23 sierpnia 1942 roku to straszliwy tragizm. Ci ludzie stąd zabrani poszli nie na poniewierkę, ale poszli na zagładę - mówiła Bożena Jawor, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza.
- Dobrze, że dzisiaj jest grupa, i to młodych ludzi, którzy mobilizują również nas wcześniej urodzonych, abyśmy o tej rocznicy i o tym wydarzeniu pamiętali.
     Podczas uroczystych obchodów nie zabrakło potomków sądeckich Żydów, a także mieszkańców Nowego Sącza, którzy każdego roku gromadzą się na Placu 3 Maja, aby zaświadczyć o historii tragicznych wydarzeń, zapisanych w dziejach miasta.
    W tegorocznych uroczystości nie uczestniczył  Markus Lustiga, prezes Ziomkostwa Sądeczan w Izraelu, jeden z ostatnich świadków tragicznych wydarzeń sprzed 75 lat. Jednak przemówił za sprawą nagrania, w którym podkreślił, że pamięć o tamtych czasach musi stać się dziedzictwem młodego pokolenia. Kiedy zabraknie już naocznych świadków tamtych wydarzeń, to ono stanie się odpowiedzialne za podtrzymywanie historycznej świadomości. We wspólnej modlitwie wzięło również udział nowosądeckie duchowieństwo. Organizatorem rocznicowych wydarzeń był "Sądecki Sztetl".

Oprac. (MK)  foto UM NS.
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: UM NS

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica