F.E : "Czy państwo opiekuńcze ma przyszłość?".

    F.E : "Czy państwo opiekuńcze ma przyszłość?".
Na sesji plenarnej kończącej trzydniowe (6 - 8 września) XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy – Zdroju paneliści zastanawiali się nad tym, czy państwo opiekuńcze (ang. welfare state) ma przyszłość?
 
Koncepcja państwa opiekuńczego (dobrobytu, bezpieczeństwa socjalnego) zrodziła się po zakończeniu II Wojnie Światowej pod wpływem tzw. ekonomii dobrobytu. Głosiła, że państwo kapitalistyczne silnie interweniuje w gospodarkę. Kładła też duży nacisk na rozwiązywanie problemów społecznych. Istniała w opozycji do koncepcji liberalizmu ekonomicznego. Obecnie popierają ją głównie partie socjaldemokratyczne i centrowe.
   Jak uważa wielu, państwo dobrobytu jest najważniejszym fundamentem współistnienia kapitalizmu i demokracji. Ich zdaniem powinno ono zapewnić opiekę socjalną w niemal każdej dziedzinie życia.  Kiedy, do jakiego stopnia i w jakich dziedzinach rządy powinny interweniować w gospodarkę? Na ile powinny pozwolić działać mechanizmom rynkowym? Na te pytania próbowali opowiadać uczestnicy dyskusji pt. „Czy państwo opiekuńcze ma przyszłość?” - „Państwo opiekuńcze jest wielką zdobyczą cywilizacji” – podkreślił Sergei Stanishev, b. premier Bułgarii (2005-2009), Przewodniczący Partii Europejskich Socjalistów (PES). Zwrócił on uwagę na to, że celem władzy jest zapewnienie ochrony społeczeństwa. Aby nikt nie został z niego wykluczony.
     Minister Kultury Piotr Gliński stwierdził, że na ten typ państwa, w formie wypracowanej w XX wieku, stać jedynie najbogatsze kraje. Kraje naftowe, wysokorozwinięte. 
     Z kolei Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił m.in.: o koszyku usług gwarantowanych, który powinien być jak najszerszy. A dostęp do nich powinien być realny, a nie tylko deklarowany. Natomiast Przewodniczący Rady Programowej Forum i moderator panelu Zygmunt Berdychowski zauwazył, że dla wielu państwo dobrobytu stanowi kluczową rolę we współdziałaniu kapitalizmu i demokracji.
    Sesja plenarna "Czy państwo opiekuńcze ma przyszłość?" zakończyła XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju.
 
(MK). fot. aut.

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica