„Galeria św. Ambrożego” od Józefa Różańskiego dla Kamiannej

"Galeria św. Ambrożego" od Józefa Różańskiego dla Kamiannej
     26 maja (sobota) w pasiece „Barć” u Emilii i Jacka Nowaków z Kamiannej odbędzie się uroczyste otwarcie Galerii św. Ambrożego patrona pszczelarzy. Kolekcja zawiera ponad 150 eksponatów Józefa Różańskiego, mistrza pszczelarskiego i działacza Związku Podhalan, a także organizatora słynnych „Majówek w Pasiece Pod Lasem”. Zbiór osiągnął imponujące rozmiary i można uznać, że jest największym w Polsce, a może i na świecie. 

     Józef Różański od 1978 roku zbierał wizerunki św. Ambrożego. Są wśród nich m.in. obrazy malowane na szkle, pastele, figury oraz figurki wykonane z drewna, kamienia, soli czy gliny. Ich twórcami byli artyści profesjonalni, ludowi oraz amatorzy, a także dzieci i młodzież. - "Eksponaty wcześniej były zgromadzone na dwóch urokliwych pasieczyskach. Pierwsza to Spytkowice - Podlesie. Pasiekę tę najczęściej odwiedzali nabywcy miodu, goście wycieczkowi z różnych organizacji, szkół, goście zagraniczni, tutaj też odbywały się legendarne majówki. Druga pasieka to Nowy Targ - Robów ze stylową pracownią ubogaconą również wizerunkami ze św. Ambrożym. Wystawę było można również obejrzeć w Sanktuarium w Ludźmierzu, a następnie w Nowym Sączu, skąd zostanie przewieziona na stałe do Kamiannej.” - wyjaśnia Jacek Nowak. Józef Różański wielokrotnie podkreślał, że jest to wystawa, która oddaje honor twórcom prac, które on „tylko” zgromadził. W sposób szczególny zaznaczył tych, którzy już nie żyją.
     Uroczyste otwarcie i poświęcenie „Galerii św. Ambrożego Józefa Różańskiego” poprzedzi Nabożeństwo Majowe w Kościele Parafialnym. W części artystycznej wystąpi młodzież ze szkoły podstawowej w Bereście, a imprezę dopełnią: ognisko, spotkania towarzyskie, pokazy i konkursy.
 
(Red. M) fot. aut.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica