Nie żyje Mieczysław Święcicki, związany z Krynicą.

 Nie żyje Mieczysław Święcicki, związany z Krynicą.
„Krynica jest najpiękniejszym miastem na świecie”. – mówił podczas występów w uzdrowisku Mieczysław Święcicki, pieśniarz i aktor. Legendarny współtwórca krakowskiej Piwnicy pod Baranami” zmarł w Krakowie, 7 lutego.
 
Mieczysław Święcicki urodził się 26 marca 1936 roku w Sokalu. Współtworzył kabaret literacki „Piwnica pod Baranami”, w którym młodzi artyści kpili z władzy, piętnowali jej przywary i głupotę.
    Artysta odwiedzał bardzo często Krynicę - „Kiedy w 1956 roku zachorowałem na gardło, moja profesorka poleciła mi to uzdrowisko. Wyleczyłem się i nigdy potem już nie chorowałem”. – opowiadał . Aż do 2012 roku  koncertował w krynickiej Pijalni Głównej. Wyjątkową atmosferę spotkań artysty z publicznością podkreśliła scenografia, na którą składały się jego prywatne rekwizyty, stary wieszak z wymiętym płaszczem, kapelusze, apaszki oraz kosz kwiatów. Bard piosenki literackiej na scenie pojawiał się w tużurku, w meloniku na głowie.
    Śpiewał stare cygańskie i rosyjskie romanse, głównie z repertuaru Aleksandra Wertyńskiego. „Madame Irene” i „Stepu Mołdawiańskiego”. Zawsze piosenki przeplatał barwnymi opowieściami, anegdotami i ciekawostkami, a także historii najsłynniejszego powojennego kabaretu. Artysta zmarł 7 lutego, został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego.

(MK) fot. aut arch.
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica