"Odpoczywaj siostro Dominiko na kwiecistych łąkach raju…"

"Odpoczywaj siostro Dominiko na kwiecistych łąkach raju…"
Sądeczanie pożegnali (23 maja) najstarszą mieszkankę Nowego Sącza,   siostrę Dominikę - Aurelię Burczanowską ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Miała 107 lat.
 
Aurelia Burczanowska urodziła się 3 października 1910 roku w Warszawie. Była pierwszym z dziesięciorga dzieci Henryka i Józefy z Majewskich.  Do zakonu wstąpiła w 1944 roku, będąc już doświadczonym pedagog. Podczas wojny uczestniczyła w tajnym nauczaniu, za co otrzymała medal Edukacji Narodowej. Pracowała w szkole Przemysłowo-Handlowej Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie.
Pierwsze śluby złożyła 8 grudnia 1946 roku, a wieczyste - sześć lat później j w Szymanowie. Od 1947 roku była nauczycielką w szkole gospodarczej w Kościerzynie, równocześnie pełniąc tam obowiązki magazynierki i zakrystianki.
   Od 1953 roku, przez dwanaście lat była dyrektorką szkoły w Nowym Sączu. W roku szkolnym 1965/66 nauczała zajęć praktycznych w Szymanowie, potem była katechetką w Kościerzynie, Szczecinku i we Wrzosowie. Do Nowego Sącza powróciła w 1990 roku, w wieku osiemdziesiąt lat.  Zmarła w dniu zesłania Ducha Świętego, spoczęła na przyklasztornym cmentarzu. 

oprac(MK). fot. UM NS
 

 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: UM Nowy Sącz.

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica