Stary Sacz: ZSP otrzymał imię ks. prof. Józefa Tischnera.

 Stary Sacz: ZSP otrzymał imię ks. prof. Józefa Tischnera.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu ma swojego patrona, którym został ks. prof. Józef Tischner, filozof, publicysta i ceniony duszpasterz. W dniach 24 – 26 marca odbyły się również Dni Tischnerowskie, mające związek z datą urodzin księdza, 12 marca.

Ks. Józef Tischner urodził się 12 marca 1931 roku w Starym Sączu, jednak dzieciństwo spędził w Łopusznej, na Podhalu. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, wstąpił do seminarium. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej, a święcenia kapłańskie przyjął na Wawelu w czerwcu 1955 roku.
   Uroczystości rozpoczęła msza święta w starosądeckim kościele parafialnym pw. św. Elżbiety, koncelebrowana przez ks. bp Andrzeja Jeża, ordynariusza diecezji tarnowskiej oraz ks. bp Grzegorza Rysia z archidiecezji krakowskiej. Podczas Eucharystii poświęcono sztandar szkoły, ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Mottem przewodnim stały się słowa ks. prof. Józefa Tischnera: - „Mój krajobraz fundamentalny bierze się z gór i trochę z szumu Dunajca. [...] Natomiast horyzont religijny z tych drewnianych kościółków, wśród których wyrastałem [...], a trochę też ze Starego Sącza i tamtejszej tradycji franciszkańskiej."
  Symbolicznie starosądecki ZSP został przyjęty do Rodziny Szkół Tischnerowskich. Ceremonii tej przewodniczył Kazimierz Tischner, który powitał tę placówkę oświatową jako "najmłodsze dziecko w Rodzinie". - "Na patrona szkoły wybraliśmy człowieka związanego z naszym regionem. Osobę, która daje nam możliwość oparcia działań wychowawczych na wartościach potwierdzanych własnym życiem i postępowaniem. Młodzież będzie mogła czerpać z niego całymi garściami" - mówiła Małgorzata Konstanty, dyrektor ZSP. Uroczystości dopełnił program artystyczny, w którym młodzież przypomniała sylwetkę, filozofię i fragmenty twórczości ks. prof. Józefa Tischnera.

Małgorzata Kareńska fot. Starostwo Powiatu Nowy Sącz


Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: informacja prasowa Starostwo Powiatu Nowy Sącz & własne

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica