„ZapoBiegaj Udarowi Mózgu!” i dołącz do drużyny Fundacji Udaru Mózgu podczas 7. PKO Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój!

"ZapoBiegaj Udarowi Mózgu!" i dołącz do drużyny Fundacji Udaru Mózgu podczas 7. PKO Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój!
Już w najbliższy weekend, 9-11 września, Fundacja Udaru Mózgu (FUM) podejmuje kolejne wyzwanie w ramach ogólnopolskiej kampanii „ZapoBiegam Udarowi Mózgu!”. Drużyna Fundacji pobiegnie w 7. PKO Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdrój. W trakcie wydarzenia można dołączyć do akcji biegowej FUM, skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych, otrzymać materiały edukacyjne oraz zapoznać się z mobilną aplikacją udarową „Stop udarom!”.

Co roku około 70 tys. Polaków doznaje udaru mózgu. Średnio co 8 minut ktoś w Polsce rozpoczyna walkę ze skutkami tej choroby. Na 80% czynników ryzyka udaru mózgu mamy wpływ, niestety wiedza na ich temat jest w Polsce niewystarczająca.

„Wiedza na temat czynników ryzyka, rozpoznawanie pierwszych objawów udaru mózgu oraz znajomość zasad udzielania pomocy w przypadku jego wystąpienia, może uratować życie. Fundacja Udaru Mózgu co roku podejmuje działania na rzecz edukacji w ramach kampanii „ZapoBiegam Udarowi Mózgu”. Chcemy, aby jak najwięcej osób miało świadomość tego, że udarowi można zapobiegać. Bardzo istotna jest także wiedza, że kiedy udar już wystąpi, należy natychmiast zareagować – szybka reakcja może uratować życie i znacząco ograniczyć skutki choroby. Nasza drużyna bierze udział w dziesięciu imprezach biegowych w Polsce. Do udziału w kampanii zapraszamy również biegaczy-amatorów oraz wszystkich, którzy chcieliby wspólnie z nami szerzyć wiedzę na temat profilaktyki udarowej” mówi Adam Siger, wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu.

     Drużyna Fundacji wzięła już udział w imprezach biegowych w Łodzi, Gdyni, Szczawnicy, Krajnie, Szczecinie oraz Dąbkach Dołączy również do maratonów w Zakopanem, Warszawie
i Toruniu. Na każdym z wydarzeń, w specjalnie przygotowanym punkcie edukacyjnym będzie można uzyskać informację na temat udaru mózgu, dystrybuowane będą bezpłatne materiały edukacyjne, przeprowadzane będą badania ciśnienia krwi oraz konsultacje medyczne
(z lekarzem, fizjoterapeutą oraz neurologopedą).

Dodatkowo, odwiedzający punkt edukacyjny, będą mogli sprawdzić własny wskaźnik ryzyka wystąpienia udaru za pomocą specjalnej, pierwszej w Polsce i Europie aplikacji udarowej „Stop Udarom!”. Aplikację można także bezpłatnie pobrać za pośrednictwem Google Play lub Apple App Store.

     Do udaru dochodzi, kiedy naczynia krwionośne doprowadzające tlen i substancje odżywcze do mózgu zostają zablokowane przez skrzep krwi lub następuje ich uszkodzenie, co prowadzi do odcięcia części mózgu od dopływu tlenu i jego obumierania. Udar mózgu, którego przyczyną jest zamknięcie naczynia krwionośnego, to udar niedokrwienny, który stanowi zdecydowaną większość (ok. 80%) udarów.
W przypadku wystąpienia choroby niezwykle ważna jest szybka reakcja i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Dla osób, które doświadczyły tej choroby niezwykle istotna jest również rehabilitacja – szybko rozpoczęta znacząco redukuje wczesne powikłania udaru i ma kluczowe znaczenie dla jakości życia osoby po udarze. Ryzyko udaru mózgu można skutecznie ograniczać. Modyfikacja czynników ryzyka choroby nie tylko wpływa na obniżenie zapadalności, ale również na sam przebieg choroby. Profilaktyka pierwotna ma na celu obniżenie ryzyka u osób bez objawów choroby – polega głównie na wpływie na tzw. modyfikowalne czynniki ryzyka udaru (z badań wynika, że odpowiadają one za 90% ryzyka), wśród których możemy wyróżnić m.in. elementy stylu życia (np. brak aktywności fizycznej, zła dieta, czy palenie papierosów). Ważnym elementem profilaktyki udarowej jest także rozpoznanie i leczenie chorób przewlekłych, takich jak np. cukrzyca oraz chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego i migotania przedsionków – najczęściej występującej arytmii serca, która aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu.

       „W trakcie naszej kampanii nie tylko staramy się edukować Polaków i przekazywać im wiedzę na temat tego, czym jest udar mózgu, ale także zachęcać do regularnej aktywności fizycznej
i zmiany stylu życia w celu redukcji ryzyka udaru” mówi wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu. Serdecznie zapraszamy do wsparcia naszej inicjatywy i wspólnego biegu. Podczas każdej akcji biegowej wszyscy, którzy zadeklarują chęć przekazania środków na Fundusz Pomocy Bezpośredniej dla osób po udarze, otrzymają koszulkę drużyny FUM, w której będą mogli pobiec w imprezie. Zachęcamy również do śledzenia Fanpage’a drużyny Fundacji na Facebook’u” - dodaje Adam Siger.

Fundacja Udaru Mózgu
Fundacja Udaru Mózgu powstała w 2009 roku. Jej misją jest poprawa sytuacji chorych po udarze oraz propagowanie zachowań zapobiegających chorobom naczyniowym mózgu.
W tym celu Fundacja prowadzi liczne działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym. Fundacja Udaru Mózgu, jako jedyna polska organizacja jest członkiem Stroke Alliance for Europe oraz partnerem World Stroke Organization.

Podstawowe informacje o udarze mózgu
Czynniki ryzyka udaru mózgu
Czynniki, na które mamy wpływ:
• nadciśnienie tętnicze
• choroby serca (np. migotanie przedsionków)
• cukrzyca
• palenie tytoniu
• nadużywanie alkoholu
• otyłość
• wysoki poziom cholesterolu

Czynniki, na które nie mamy wpływu:
• wiek (prawdopodobieństwo udaru rośnie wraz z wiekiem)
• płeć (do udaru częściej dochodzi u mężczyzn)
• czynniki genetyczne

Objawy udaru mózgu
Najczęściej występujące objawy udaru mózgu to:
• Asymetria twarzy – niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy
(np. opadanie kącika ust)
• Niedowład lub porażenie połowicze kończyn górnych lub dolnych
• Zaburzenia mowy – mowa bełkotliwa, niezrozumiała
• Zaburzenia widzenia
• Utrata równowagi i zawroty głowy


MTV 24
Źródło : Partner Media Consulta International Warszawa

 
Autor: MTV 24

Komentarze

2016-09-13 12:28:13 - Kiro ip:37.47.11.142
Duża impreza ten 7 PKO Festiwal Biegowy. fajnie bo dużo imprez towarzyszących było.
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica