Akcja „Znicz” i zmiana organizacji ruchu.

Akcja "Znicz" i zmiana organizacji ruchu.
Przez tydzień (27 października - 2 listopada) w powiecie nowosądeckim trwa policyjna akcja „Znicz”, która ma na celu bezpieczne dotarcie sądeczanom i przyjezdnym do grobów bliskich.
 
Policjanci pełnią służbę w rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich oraz na głównych ciągach komunikacyjnych Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Głównym ich zadaniem jest zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu, a także pomoc podróżnym w bezpiecznym dotarciu na mogiły bliskich. - "Funkcjonariusze sprawdzają czy kierowcy są trzeźwi i poruszają się z bezpieczną prędkością, a także czy dzieci są przewożone w odpowiednich fotelikach, a kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa oraz czy pojazdy nie są przeładowane i jaki jest ich stan techniczny. – mówi asp. Iwona Dulak-Grzebyk Oficer Prasowy KM Policji w Nowym Sączu. 
   Policjanci radzą, aby przed podróżą pokierowcy sprawdzili sprawność hamulców, działanie świateł, ważność polisy ubezpieczeniowej oraz  termin badań technicznych. W samochodzie powinna się znajdować apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i zapasowe koło. Np. zapasowe żarówki, mogą zdecydowanie wpłynąć na bezpieczeństwo.
    W okolicach pięciu cmentarzach w Nowym Sączu, przy ulicy Lwowskiej (cmentarz dzielnicy Gołąbkowice), Rejtana i Husarskiej (cmentarz komunalny), Nawojowskiej (cmentarz dzielnicy Zawada i Biegonice) oraz przy ulicy św. Heleny wprowadzona jest zmiana organizacji ruchu. Związane to jest z ograniczeniem prędkości pojazdów do 30 km/h oraz stosowaniem się przez kierowców do znaków informujących o wzmożonym ruchu pieszych, jak również zakazem zatrzymywania i parkowaniem wyłącznie w wyznaczonych miejscach.
   O bezpieczeństwo na drodze powinni zadbać również piesi. - Policjanci przypominają, że od 31 sierpnia 2014 r. nie tylko dzieci, ale każdy dorosły po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie element odblaskowy, który będzie widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. – dodaje Oficer Prasowy - Należy pamiętać, że za niestosowanie się do tego przepisu grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych i policjanci będą nakładać mandaty za brak elementu odblaskowego, jednak istotne jest tu przede wszystkim to, że taki drobny element ubioru może ustrzec przed tragedią na drodze.
   Użytkownicy drogi powinni zdawać sobie sprawę, że po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania dostrzega pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. - "Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ sam porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę. - wyjasnia Oficer Prasowy - "Gdy natomiast pieszy jest wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, który odbije światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! Wniosek nasuwa się sam: taki drobny element ubioru jakim jest odblask, może uratować życie! "
    Ostrożności nie należy tracić także przy grobach, w środkach komunikacji miejskiej oraz podczas zakupów. Złodzieja często bardzo trudno rozpoznać. Może być miły, kulturalny, uczynny, zaproponować pomoc, a w tym czasie pozbawić portfela. Ważne jest, aby  unikać tłoku i z ograniczonym zaufaniem podchodzić do nowo poznanych osób. 
    W aucie nie należy zostawiać wartościowych przedmiotów (bagaż, torebka, laptop, telefon komórkowy) Często zdarza się też, że skradziony w wyniku rozbicia szyby przedmiot, stanowi o wiele mniejszą wartość lub nawet jest bezwartościowy w porównaniu do wartości rozbitej szyby.
 
(MK) fot. aut. ilustracyjne
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: KMP Nowy Sącz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica