Bad Sooden – Allendorf & Krynica. Partnerstwo Zdrojów.

Bad Sooden – Allendorf & Krynica. Partnerstwo Zdrojów.
W ramach programu ,,Małopolska Nasz Region, Nasza Szansa’’ krynickie Stowarzyszenie Przyjaciół z Bad Sooden - Allendorf realizuje projekt ,,Partnerstwo Zdrojów’’. W dniach 23 – 25 organizacja przystąpiła do realizacji drugiej edycji programu. Niemiecka delegacja uczestniczyła m.in. w Gminnych Dożynkach w Tyliczu.

Kilka lat temu Krynickie Publiczne Gimnazjum im. Józefa Dietla nawiązało współpracę z niemiecką szkołą Anne Frank Schule w Eschwege oraz z jej nauczycielką Teresą Grewe. Po kilku latach kontakty te rozszerzono na partnerską współpracę między miastami. Zimą 2009 roku do Krynicy - Zdroju przyjechała niemiecka delegacja z ówczesnym burmistrzem Bad Sooden Allendorf Ronaldem Gundlachem. Następnie z rewizytą do Niemiec pojechali kryniccy rajcy. W styczniu 2010 r. Krynicę odwiedziła niemiecka delegacja z nowo wybranym burmistrzem Bad Sooden Allendorf, Frankiem Hixem, który podpisał tzw. wolę współpracy. W maju polska delegacja pojechała do Niemiec, gdzie uczestniczyła w zatwierdzeniu dokumentu partnerskiego. Jednocześnie w Bad Sooden Allendorf zawiązało się stowarzyszenie, którego główną ideą jest nawiązanie kontaktów z rodzinami i wymiana młodzieży, współpraca w dziedzinie kultury, sportu itd. W Krynicy – Zdroju umowę partnerską uroczyście podpisano w sierpniu tegoż roku
   Podczas ubiegłorocznego (17 - 21 maja) ,,Święta Wód’’(Brunnenfest) w niemieckim uzdrowisku promowana była małopolska marka. Nastąpiło wówczas zacieśnienie partnerstwa dwóch miast Krynicy - Zdroju i Bad Sooden Allendorf. Odbył się też przemarsz z drzewkiem świątecznym (,,Zielonoświątkowym”) ulicami uzdrowiska i posadzenie go obok tężni (Gradierwerk). Była również prezentacja multimedialną na temat Małopolski oraz Krynicy - Zdroju, degustacje regionalnych potraw, a także uroczyste posiedzenie Rady Miasta, koncert Orkiestry Zdrojowej i występy miejscowych zespołów muzycznych.


Małgorzata Kareńska fot. A. Gulewicz.

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica