Balladę o Jureczku - wyemituje Discovery Historia.

Balladę o Jureczku - wyemituje Discovery Historia.
26 listopada (sobota) kanał telewizyjny Discovery Historia o godz. 18. wyemituje film „Ballada o Jureczku”, najmłodszym partyzancie Armii Krajowej (Jureczek - the Youngest Partisan of AK).

„Ballada o Jureczku” jest wojenną opowieścią porucznika Jerzego Widejki, najmłodszego partyzanta III Brygady Wileńskiej AK dowodzonej przez Gracjana Fróga, pseudonim Szeczerbiec. Osierocony w wieku 11 lat wśród partyzantów znalazł dom. W oddziale zajmował się m.in. konserwacją broni, był gońcem, łącznikiem i zwiadowcą. Brał także udział w wielu akcjach bojowych przeciwko hitlerowskim i sowieckim wojskom. Został aresztowany przez NKWD i trafił do więzienia, skąd został przeniesiony do domu dziecka, z którego uciekł.
     Autorem „Ballady o Jureczku” jest Dariusz Walusiak. Realizatorzy filmu odwiedzili miejsca związane ze szlakiem partyzanckim Jerzego Widejki. Pokaz premierowy odbył się 7 stycznia 2008 roku w kinie Paradox w Krakowie. Dzięki dokumentowi Discovery Historia „Ballada o Jureczku” widzowie poznają te dramatyczne i wzruszające losy bohaterskiego chłopca, którego dzieciństwo przypadło na tragiczne lata II wojny światowej.
*****
Jerzy Widejko (ur. 1933) po II wojnie światowej uczył historii. Obecnie przebywa na emeryturze, ale chętnie odwiedza z szkoły w całej Polsce. Na spotkaniach z młodzieżą opowiada swoje wojenne dzieje. Mieszka w Nowym Targu, ale także w Krynicy. Tutaj w Pijalni Głównej sprzedaje napisaną i wydaną kilka lat temu książkę „Najmłodszy partyzant Wileńszczyzny”.
 
Małgorzata Kareńska fot. archiwum
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica