Bogusław Kaczyński, gospodarz Festiwalu im. Jana Kiepury – nie żyje.

Bogusław Kaczyński, gospodarz Festiwalu im. Jana Kiepury – nie żyje.
Bogusław Kaczyński, pianista, publicysta muzyczny i konferansjer, a także wielki miłośnik muzyki poważnej i opery – nie żyje. Przez wiele lat był gospodarzem Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy – Zdroju.

Bogusław Kaczyński zmarł dzisiaj, 21 stycznia w Warszawie mając 73 lata.– „Właśnie dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość o śmierci Bogusława Kaczyńskiego. Kilka dni temu doznał kolejnego udaru, jednak byłem przekonany, że jego niezwykła wola życia pozwoli mu go przezwyciężyć. Nie udało się”. – napisał na facebooku jego przyjaciel Tadeusz Deszkiewicz – „Bogusław Kaczyński miał nieocenione zasługi w popularyzacji muzyki poważnej. Opowiadał o niej ze swadą i wielką kompetencją. Bardzo smutna wiadomość”.
      Bogusław Kaczyński urodził się 2 maja 1942 roku w Białej Podlaskiej. Z wykształcenie był teoretykiem muzyki i pianistą. Ukończył warszawską Akademię Muzyczną, której profesorem był w latach 1993 – 96. Znany i ceniony jako wielki miłośnik muzyki poważnej i opery oraz świetny gawędziarz. Zaprzyjaźniony z wieloma gwiazdami ze świata muzyki klasycznej, chętnie o nich opowiadał. Prowadził m.in. wieloletnią korespondencję z Marthą Eggerth, wdową po Janie Kiepurze. O swoich muzycznych pasjach pisał liczne książki. Chętnie spotykał się też z czytelnikami, w tym podczas Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy – Zdroju, któremu przez wiele lat gospodarzył. Animator wielu muzycznych wydarzeń, był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie. Jako dziennikarz komentował wydarzenia muzyki poważnej i operowej dla radia i telewizji.
      W marcu 2007 roku doznał udaru mózgu. Dzięki rehabilitacji większość dolegliwości, związanych z tą chorobą ustąpiła. Był dżentelmenem w każdym calu. Nienagannie ubrany, najczęściej występował w białej muszce. Został "Mistrzem Mowy Polskiej", nagrodzony wyróżnieniem "Piękniejsza Polska" oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Trzykrotny laureat "Wiktora " i "Super Wiktora" oraz "Złotego Ekranu". Zaliczany jest do grona największych osobowości telewizyjnych XX stulecia. Z okazji 50. lecia TVP otrzymał tytuł "Gwiazdy Telewizji Polskiej".
 
Małgorzata Kareńska 

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica