Coraz głębiej – najpiękniejsze i najgłębsze zalane jaskinie na świecie

Coraz głębiej – najpiękniejsze i najgłębsze zalane jaskinie na świecie
Gościem Podróżniczego Klubu Filmowego będzie jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych nurków głębinowych na świecie - Krzysztof Starnawski. Prelekcja z pokazem slajdów będzie poświęcona najciekawszym eksploracjom jaskiniowym z różnych zakątków świata.

Krzysztof Starnawski od 20 lat zajmuje się eksploracją najgłębszych jaskiń na świecie - suchych i zalanych. Specjalizuje się w nurkowaniu jaskiniowym i rebreatherowym (z aparatem oddechowym o podwójnym obiegu zamkniętym). Jest odkrywcą najgłębszej zalanej jaskini świata - Hranickiej Propasti (-404 m).

1 października 2012 zanurkował na głębokość 223 m w podwodnej jaskini w Hranickiej Propasti, ustanawiając nowy rekord Polski. Kolejny raz Starnawski dokonał pomiaru głębokości tej jaskini 27 września 2016 – 404 m, co czyni ją najgłębszą zatopioną (podwodną) jaskinią na świecie. Nurek zmierzył to, schodząc z butlą na głębokość 200 metrów do szczeliny w formacji skalnej, a następnie przy pomocy skonstruowanego przez Bartłomieja Gryndę zdalnie sterowanego robota podwodnego GRALmarine.

W listopadzie 2016 został nominowany do nagrody Podróżnika Roku 2017 National Geographic. To jednak nie rekordy są dla niego najważniejsze. Mówi o sobie: „Bardziej zależy mi na eksploracji, odkrywaniu tego co nieznane, pionierskie”.

Po spotkaniu w ramach Podróżniczego Klubu Filmowego będzie miał miejsce seans filmu "Ocaleni", który zostanie wyemitowany o godz. 19.30.

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu:
„CORAZ GŁĘBIEJ” (SLAJDOWISKO) | GODZ. 18.00
„OCALENI” (SEANS FILMOWY) | GODZ. 19.30

BILETY: 19 zł - karnet, 10 zł - slajdowisko, 12 zł - seans filmowy


Andrzej Gulewicz  MTV24
Źródło: Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu

Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica