dr. Martin Fronc, były Minister Edukacji Słowacji o edukacji szkolnej podczas pandemii Covid-19

dr. Martin Fronc, były Minister Edukacji Słowacji o edukacji szkolnej podczas pandemii Covid-19
dr. Martin Fronc, były Minister Edukacji Słowacji

Pandemia koronawirusa doprowadziła do zamknięcia szkół na Słowacji. Zakłócenia w edukacji będą trwały jeszcze przez długi czas. Dlatego ważnym wyzwaniem było znalezienie alternatywnego modelu kształcenia. Podobnie jak w innych krajach, na Słowacji rozpoczęto nauczanie zdalne. Zaletą jest, że w dzisiejszych czasach istnieje kilka narzędzi umożliwiających kształcenie na odległość, które nie wymagają osobistych spotkań, np. internet i w pewnym stopniu telewizja publiczna.

Nauczanie zdalne wymaga celowego podejścia, którego można spodziewać się u dorosłych lub u starszych uczniów. Dlatego ta forma kształcenia w przeszłości była skierowana przede wszystkim do studentów uczelni wyższych. W ich przypadku mamy już doświadczenie z programami nauczania zdalnego, natomiast w przypadku uczniów taka forma nauczania była stosowana tylko wyjątkowo. O ile zajęcia obowiązkowo były prowadzone w trybie stacjonarnym, o tyle w szkołach podstawowych nie prowadzono nauczania zdalnego, a w konsekwencji brakuje doświadczenia z taką formą nauczania.

W każdym razie, nauczanie zdalne w szkołach podstawowych stanowi tylko wyjątkowe rozwiązanie i w mojej opinii, nie może zastąpić standardowego nauczania polegającego na uczęszczaniu w zajęciach w trybie stacjonarnym. Z drugiej strony, taka forma kształcenia jest lepszym rozwiązaniem niż pozostawienie uczniów bez żadnego kształcenia.

Potrzebne jest uświadomienie sobie problemów, które pojawiły się w związku z nauczaniem zdalnym.

Programy nauczania zdalnego zostały stworzone w pośpiechu i bez jakiegokolwiek wcześniejszego doświadczenia. Nowe programy kształcenia na Słowacji zazwyczaj są wdrażane najpierw w trybie próbnym, następnie podlegają ocenie a w przypadku pozytywnej oceny zostają zastosowane w procesie kształcenia. Oczywiście, takie podejście nie było możliwe w obecnej sytuacji. Podobnie jak w innych państwach, na Słowacji jest niedobór nauczycieli z odpowiednim doświadczeniem w nauczaniu zdalnym.

Uwaga uczniów pierwszego stopnia szkół podstawowych jest znacznie ograniczona. Dlatego nauczanie zdalne może być przeprowadzane tylko w ramach krótkoterminowych programów kształcenia. Rekomenduję nauczycielom skupiać się na podstawowych przedmiotach, takich jak: języki, matematyka oraz nauki ścisłe.
Dostępność sprzętu technicznego może również stanowić czynnik ograniczający dostęp do edukacji dla niektórych uczniów. Nawet kiedy komputery są dziś znacznie rozpowszechnione, w przypadku rodzin znajdujących się w społecznie niekorzystnej sytuacji, sytuacja jest często zupełnie inna. Ponadto, dostęp do szybkiego Internetu nie jest wszędzie możliwy.

Problemy z nauczaniem zdalnym pojawiają się także w dużych rodzinach, które potrzebują zapewnić dostęp do Internetu dla kilku dzieci w tym samym czasie. W tym przypadku mogłoby zostać zastosowane alternatywne rozwiązanie – nauczanie w małych grupach. Oczywiście, nie jest to możliwe w przypadku, kiedy w kraju obowiązuje twardy lockdown. Rozwój sytuacji epidemicznej wymaga ponownego ograniczenia kontaktów społecznych, a prognozy nie są optymistyczne. Z tego powodu mam na koniec ważną uwagę. Doceniam kroki podjęte przez Unię Europejską podczas kryzysu w celu pomocy gospodarkom państw członkowskich. Natomiast program pomocy w zakresie edukacji byłby również mile widziany.


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Fundacja Instytut Studiów Wschodnich
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica