Dyskusje o problemach uzdrowisk górskich i podgórskich

Dyskusje o problemach uzdrowisk górskich i podgórskich
W Krynicy - Zdroju odbyła się dwudniowa (19 - 20 pażdziernika) konferencja „Uzdrowiska górskie i podgórskie”. Spotkanie poświęcone zostało problemom polskich uzdrowisk górskich i podgórskich w kontekście uwarunkowań środowiskowych, planowania przestrzennego, zmian legislacyjnych oraz specyfiki funkcjonowania.

Tematykę podzielono na bloki tematyczne: „Rozwój przestrzenny uzdrowisk. Ład przestrzenny, uwarunkowania rozwoju”, a także „Inwestycje w uzdrowisku. Uwarunkowania” oraz „Gospodarka i prywatyzacja a jakość przestrzeni”.
    W sprawie prywatyzacji głos zabrał Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy - Zdroju („Czy prywatyzacja jest szansą na zrównoważony rozwój uzdrowisk górskich i podgórskich?”), który powiedział między innymi, że nie można jej traktować jako panaceum na wszystkie problemy Polski i uzdrowisk. - „Chciałbym, aby uzdrowisko się rozwijało, a nie zwijało. Dla mnie najważniejsze jest to, aby duży zastrzyk kapitału trafił do Krynicy. Czy to będzie kapitał prywatny, czy publiczny - to kwestia wtórna. Najważniejsze jest , aby udało się zmodernizować Pijalnię Wód Mineralnych, Patrię czy Stary Dom Zdrojowy” - mówił.
  Prelegentami byli m.in. architekci: inż. Maria Modzelewska („Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uzdrowisk górskich i podgórskich, jako i instrument ochrony funkcji lecznictwa uzdrowiskowego”) i Marek Tarko, członek Komisji Kwalifikacyjnej Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów („Inwestycje w uzdrowisku górskim ”), prawnuk hr Adama Stadnickiego, Krzysztof Mańkowski, prezes Uzdrowiska Szczawnica S.A. („Prywatyzacja, a ochrona wizerunku uzdrowiska Szczawnica”).
    Podczas konferencji wypracowano wnioski zawierające propozycje zmian legislacyjnych w ustawach, określających i warunkujących funkcjonowanie uzdrowisk oraz ich rozwój przestrzenny i gospodarczy.
     Organizatorzy konferencji -  Małopolska Okręgowa Izba Architektów oraz Burmistrz Krynicy - Zdroju.
 
Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica