Finałowa Gala Tenorowa 53.Festiwalu Im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Finałowa Gala Tenorowa 53.Festiwalu Im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju
Finałową Galą Tenorową 17 sierpnia 2019 r. zakończył się 53. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Na scenie plenerowej na Deptaku wystąpili znakomici artyści – zarówno polscy, jak i zagraniczni goście. Wspaniali tenorzy, odnoszący międzynarodowe sukcesy: Maciej Komandera, Tomasz Kuk, Mihail Mihaylov, Dominik Sutowicz oraz Choi Wonhyeok zaśpiewali z towarzyszeniem wspaniałej Śląskiej Orkiestry Kameralnej Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach pod batutą Maestro Zbigniewa Gracy, który z niesamowitą energią, poczuciem humoru i niesłychaną ekspresją poprowadził orkiestrę i zjednał sobie publiczność od pierwszych taktów. Galę poprowadzili znakomici konferansjerzy: Olimpia Górska oraz Jerzy Snakowski.

Artyści przygotowali dla melomanów prawdziwą ucztę muzyczną składającą się z dwóch części. W pierwszej z nich usłyszeliśmy najsłynniejsze arie z oper Pucciniego, Verdiego, Offenbacha, Gounoda czy Bizeta. Nie zabrakło zatem: arii Rudolfa Che gelida manina z opery „Cyganeria” z niezwykłym uczuciem zinterpretowanej przez Koreańczyka Choi Wonhyeoka, arii Don Jose’go La fleur que tu m’avais jetee z opery „Carmen” brawurowo wykonanej przez Tomasza Kuka, arii Cavaradossiego E lucevan le stelle z opery „Tosca”, którą z wielkim dramatyzmem zaprezentował Dominik Sutowicz, arii Fausta Salut! demeure chaste et pure z opery „Faust”, której wykonaniem Choi Wonhyeok zdobył za pewne serca wszystkich pań siedzących na widowni, a także największego hitu - arii Calafa Nessun dorma z opery „Turandot”, którą zaśpiewał i tym samym zakończył pierwszą część koncertu Bułgar Mihail Mihaylov.

Po krótkiej przerwie artyści zaprezentowali najpierw arie operetkowe, a później tak bardzo ukochane przez publiczność pieśni neapolitańskie. W drugiej części wieczoru królowały zatem: aria Tassilla Graj cyganie z operetki „Hrabina Marica” Emmericha Kálmána w wykonaniu Tomasza Kuka, aria Octavia Przyjaciele, życie jest warte życia z operetki „Giuditta” Franza Lehára, którą zaśpiewał Maciej Komandera, czy wreszcie aria Barinkaya Wielka sława to żart z operetki „Baron Cygański” Johanna Straussa, którą cudownie wykonał Dominik Sutowicz, a wraz z nim refren śpiewała cała zgromadzona publiczność. Natomiast wśród pieśni neapolitańskich nie mogło zabraknąć największych przebojów: Torna Sorento Ernesto de Curtisa w wykonaniu Macieja Komandery, La Spagnola Cesare Andrea Bixio, którą zaśpiewał Mihail Mihaylov, Maria z musicalu „West Side Story” Leonarda Bernsteina w brawurowym wykonaniu Choia Wonhyeoka i w końcu Granady Augustina Lary, którą niewątpliwą przyjemność miał zaśpiewać Tomasz Kuk.

Wspaniały wieczór zakończyło wspólne wykonanie przez wszystkich tenorów arii Księcia La donna e mobile z opery „Rigoletto” Giuseppe Verdiego. Również i w tym utworze czekała na wszystkich zgromadzonych miła niespodzianka – do naszych wspaniałych artystów dołączył sam Dyrektor Artystyczny Festiwalu – prof. Tadeusz Pszonka i wraz z nimi zaśpiewał tę znaną wszystkim na pamięć melodię. Entuzjastyczne przyjęcie ostatniej arii przez publiczność nie pozwoliło artystom pożegnać się bez dwóch bisów oraz długiej owacji i burzy oklasków.

53. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju był prowadzony na wysokim poziomie artystycznym. W ciągu ośmiu dni można było zobaczyć 29 koncertów i spotkań . Wystąpiło około 460 znakomitych artystów muzyków z Polski i zagranicy. Byli artyści z Korei Południowej, z Francji, Luksemburga, Rosji i wielu, wielu innych krajów. Można było zobaczyć artystów z czterech filharmonii , artystów Teatru Wielkiego w Łodzi. Królowała na scenie Grażyna Brodzińska i Beata Szałwińska znakomita pianistka, która na stałe mieszka w Luksemburgu. Można było wysłuchać i spotkać się ze Stanisławą Celińską, wysłuchać wspaniałych pięciu tenorów na gali zamknięcia festiwalu. Bardzo wysoka frekwencja widowni świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu i zapotrzebowaniu na taką sztukę wokalno-instrumentalną.

Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica