Idź, i ty czyń podobnie. Hasło Dnia Chorego.

Idź, i ty czyń podobnie. Hasło Dnia Chorego.
     Wczorajsze (11 lutego) Centralne Uroczystości Światowego Dnia Chorego – pod hasłem Idź, i ty czyń podobnie – odbyły się w Sanktuarium Maryjnym Altotting ( Bawaria ).

W wielu kościołach odprawiono specjalne nabożeństwa ze zbiorowym celebrowaniem Sakramentu Chorych. Podobnie było w Krynicy gdzie m.in. w szpitalnej kaplicy księża modlili się za chorych i cierpiących.

 

     Światowy Dzień chorego w 1992 roku ustanowił błogosławiony Jan Paweł II na pamiątkę objawienia Matki Bożej z Lourdes. Sam doświadczający wielu chorób, poświecił dużo uwagi ludziom chorym. Często się z nimi spotykał, zarówno w czasie podróży apostolskich, jak i w Rzymie. Coroczne obchody stały się więc wezwaniem dla całego kościoła powszechnego do poświęcenia dnia modlitwie, refleksji oraz dostrzeżeniem miejsca tych, którzy cierpią na duszy i ciele.

 

    Na co dzień sakramentem chorych opiekują się szpitalni kapelani, obecni w kraju w każdej placówce medycznej. Kilka razy w tygodniu odwiedzają chorych w salach szpitalnych, pooperacyjnych czy reanimacyjnych, umożliwiając spowiedź i Komunię Świętą. Chorzy chodzący mogą uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej w szpitalnych kaplicach. Obecność kapłana przy łóżku chorego ma duże znaczenie w procesie terapeutycznym. Kapłani są często powiernikami chorych, życzliwą rozmową pomagają opanować lęk i niepokój towarzyszące utracie zdrowia czy operacji. Najważniejszą jednak posługą jest jednanie z bogiem ludzi, którzy niejednokrotnie przez wiele poprzednich lat zaniedbywali praktyki religijne. Często to właśnie szpital jest miejscem, gdzie w bezpośredniej, indywidualnej rozmowie z kapłanem można wyjaśnić wątpliwości dręczące przez lata. Szpitalne kaplice są miejscem sprawowania niemal wszystkich sakramentów ( w zasadzie wyjątkiem jedynie święceń kapłańskich ).

 

 

Tekst fot. Małgorzata Kareńska

Autor: Małogrzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica