Kontrakt Terytorialny. – wspólna lista przedsięwzięć. Ważny dla Krynicy.

Kontrakt Terytorialny. – wspólna lista przedsięwzięć. Ważny dla Krynicy.
W ubiegłym tygodniu w sądeckim ratuszu samorządowcy dyskutowali na temat przygotowania wspólnej listy przedsięwzięć w ramach Kontraktu Terytorialnego dla Małopolski na lata 2014 - 2020. Wójtowie, burmistrzowie i starostowie wypracowali kompromis, a także podpisali listę tzw. Pakt Sądecki. W spotkaniu uczestniczył Dariusz Reśko, włodarz Krynicy – Zdroju. 

- "Wchodzimy w nową perspektywę finansową programowania unijnego. Pojawia się znacząca ilość pieniędzy, z których część trafi do regionów, w tym do Małopolski. Będzie nimi dysponowało Województwo Małopolskie - według określonych priorytetów. Druga pula środków znajdzie się w rękach rządu. Samorządowcy Sądecczyzny walczą o to, aby jak najwięcej inwestycji udało się wprowadzić do Kontraktu Terytorialnego. Mając oczywiście świadomość tego, że jest bardzo dużo ograniczeń i pieniędzy tych nie starczy na wszystkie pomysły. Chodzi głównie o to, aby jak najwięcej dużych projektów ważnych dla Sądecczyzny znalazło źródło finansowania w pieniądzach rządowych, a nie regionalnych. – mówi Dariusz Reśko, wyjaśniając czym jest „Kontrakt Terytorialny”. Radny wojewódzki Zygmunt Berdychowski zawiezie ten dokument do Krakowa i przekaże Marszałkowi. 
    Tzw. „Pakt Sądecki” zawiera propozycje dotyczące również Krynicy – Zdroju. – „Nie jestem naiwny. Wiem, że nie wszystkie te inwestycje uda się przeforsować. Zarząd Województwa będzie weryfikować listę. Dla mnie najważniejsza jest realizacja dwóch kluczowych inwestycji ważnych dla całej Sądecczyzny, w tym też dla Krynicy. A mianowicie budowa drogi ekspresowej Brzesko – granica państwa,  a także  połączenie kolejowe Podłęże - Piekiełko skracające czas podróży z Krakowa do Nowego Sącza – dodaje Burmistrz. 

Propozycje dotyczące Krynicy - Zdroju: 
I   Przedsięwzięcia wielotematyczne: 
1. Program modernizacji zwiększenia dostępności turystycznej dla sądeckich uzdrowisk
2. Rewitalizacja krynickiego Deptaka wraz z centrum uzdrowiska, z uwzględnieniem szczególnej roli miasta dla rozwoju subregionu.
 II Dziedzictwo i przemysł czasu wolnego:
1. Propozycja połączenia kolejką szynową dwóch uzdrowisk Krynicy – Wysowej.  
2. Budowa Wschodnio – Europejskiego Centrum Edukacji Unii Europejskiej w Krynicy. 
 III Infrastruktura dla dostępności komunikacyjnej: 
1. Budowa „Sądeczanki” – drogi ekspresowej Brzesko – Nowy Sącz – Granica Państwa (Polska – Słowacja). 
2. Budowę linii kolejowej Kraków – Nowy Sącz – granica Państwa
IV Bezpieczeństwo ekologiczne, zdrowotne i społeczne: 
1. Budowa zbiorników suchej retencji w Muszynie - Złockiem, Krynicy – Czarny Potok
2. Utworzenie Subregionalnego Centrum Leczenia Schorzeń Geriatrycznych w szpitalu. 
3. Budowa i rozbudowa  sieci gazociągowej na obszarach uzdrowiskowych i wiejskich. 
 
Małgorzata Kareńska  fot. Andrzej Gulewicz & 
 
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze

2013-10-04 23:07:55 - fsdfh ip:37.30.105.32
Modernizacja Deptaku już zakonczona skad ta koncepcja sie znalazła. W sumie mało konkretów dużo ogólników a jak zwykle Krynica nic z tego n ie bedzie miała za słabe lobby
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica