Krynica obroniła zeszłoroczny tytuł Najlepszej Gminy Małopolski.

Krynica obroniła zeszłoroczny tytuł Najlepszej Gminy Małopolski.
     Po raz trzeci Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie wspólnie z krakowskim Urzędem Statystycznym ogłosił Ranking Gmin Małopolski. Tytuł Najlepszej Gminy Małopolski - zdobyty w ubiegłym roku - obroniła Gmina Krynica - Zdrój. 24 września (poniedziałek) dr Dariusz Reśko, burmistrz uzdrowiska odebrał nagrodę z rąk Jerzego Millera, Wojewody Małopolski. Pozostali laureaci to gminy: Niepołomnice i Myślenice.

 
     Podstawowym założeniem rankingu jest wyłonienie oraz promocja gmin, które wyróżniają się w zakresie rozwoju społeczno – gospodarczego w Województwie Małopolskim. Wskaźniki, którymi przy ocenianiu posługują się twórcy Rankingu Gmin Małopolski są bardzo różnorodne i pozwalają na obliczenie syntetycznego wskaźnika rozwoju poszczególnych gmin. Wśród kryteriów tych są m.in. takie jak (przypadające na jednego mieszkańca): dochody własne, wydatki majątkowe, inwestycyjne, wydatki na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska, pozyskane środki europejskie, a także (przypadające na tysiąc mieszkańców) liczba czytelników bibliotek publicznych, saldo migracji, podmioty gospodarcze zarejestrowane w regon, udzielone noclegi oraz wyniki sprawdzianów szóstoklasistów i testów gimnazjalnych (ocenie podlega liczba punktów przypadająca na jednego zdającego ucznia).
     W rankingu oceniano 182 gminy, nie uwzględniając jedynie trzech największych miast działających na prawach powiatu: Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza. 
 
(Red. M)
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica