Łąckie Święto Kwitnącej Jabłoni

Łąckie Święto Kwitnącej Jabłoni
Dwudniowe Święto Kwitnącej Jabłoni jest jedną z największych imprez w rejonie Łącka. Po raz pierwszy zostało zorganizowane w 1947 r. Początkowo impreza ta odbywała się w malowniczej scenerii sadów będących własnością mieszkańców Łącka. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę wszyscy bawili się na zabawach ludowych.

Od lat 70-tych impreza ta ma stałe miejsce w plenerowym Amfiteatrze leśnym umiejscowionym na stoku góry Jeżowej. Program obchodów jest też dwudniowy, przy czym głównym dniem obchodów jest niedziela. W sobotę odbywają się konferencje sadownicze i zawody sportowe, zaś wieczorem w Amfiteatrze występ znanego artysty lub kabaretu, a potem zabawa taneczna. W niedziele po uroczystej mszy świętej zespoły regionalne i orkiestry dęte gromadzą się w Rynku, skąd następuje przemarsz barwnego, rozśpiewanego korowodu, prowadzonego przez banderię konną z bryczkami do Amfiteatru na Jeżowej. Po otwarciu i części oficjalnej następuje program artystyczny, w którym prezentują się zespoły regionalne i orkiestra z Łącka. Tradycją już od kilku lat staje się zapraszanie na tę imprezę zaprzyjaźnionych zespołów regionalnych czy orkiestr dętych z zagranicy. Łącko gościło już m.in. grupy z Danii, Rosji, Słowacji, Estonii, Węgier.

I tak było tym razem, w niedzielę 12 maja po uroczystej mszy św. barwny korowód przeszedł spod kościoła do amfiteatru na górę Jeżową. Po odegraniu łąckiego Hejnału, wójt gminy Łącko Jan Dziedzina otwarł imprezę i powitał gości. Tradycyjnie w niebo pofrunęły gołębie wypuszczone przez gospodarza gminy w towarzystwie gości – ministra Piotra Naimskiego oraz burmistrza zaprzyjaźnionej gminy Szydłów Andrzeja Tuza. Poseł na Sejm RP Jan Duda, odczytał list od Prezydenta Andrzeja Dudy a w imieniu parlamentarzystów zabrała głos posłanka Barbara Bartuś. Marta Mordarska odczytała list od Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego. Głos zabrał również Starosta Nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Po części oficjalnej na scenie pojawiły się kolejno zespoły regionalne: Parafialny Chór Mieszany „Zew gór”, Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto, Szkolny Zespół Regionalny „Małe Łącko”, „Czarny Potoczek”, „Mali Maszkowianie”, „Mali Zagorzynianie”, Zespół Regionalny „Górale Łąccy” i „Kiyrpecki”.

Po południu wystąpili: kabaret Weźrzesz, zespół Rootzmans. Gwiazdą wieczoru był Kamil Bednarek. Tegoroczną imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem Power Music.

Barwnej imprezie jak co roku towarzyszyły stoiska z wyrobami regionalnymi. Można było degustować w różnych smakołykach.

Andrzej Gulewicz MTV24
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica