Mroczna rzeczywistość. Miasto Krynica-Zdrój bez symboli wielkanocnych!

Mroczna  rzeczywistość. Miasto Krynica-Zdrój bez symboli wielkanocnych!
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie w ciągu roku, celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

Wielkanoc jest pamiątką męki i zmartwychwstania Chrystusa. Na całość świąt składają się: Niedziela Palmowa - rozpoczynająca uroczystości Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalne obejmujące Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę oraz Niedzielę Zmartwychwstania. Z Wielkanocą związany jest też Wielki Post, który poprzedza święto i trwa 40 dni a rozpoczyna się Środą Popielcową.

Święta wielkanocne obchodzone są w Polsce niezwykle uroczyście i jak żadne inne związane są wieloma tradycjami i obrzędami ludowymi. Najbardziej znane to: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, tradycja przystrajania Grobu Pańskiego, śmigus-dyngus, dzielenie się jajkiem.

Święta Wielkanocne rodzą w nas nadzieje nowego życia, stanowią otuchę, wyznaczają nam drogę po której powinniśmy iść. To przede wszystkim symbole związane ze śmiercią i odradzaniem się.

Są miasta, miasteczka oraz wioski w Polsce, gdzie nie zapomina się o tej wielkiej polskiej tradycji, którą należy przecież kultywować. Przepiękna kolorowa sceneria wyzwala uśmiech i radość na twarzach zarówno starszych jak i tych najmłodszych.

Różnokolorowe palmy wielkanocne, ceremonia zmartwychwstania, ceremonia święcenia pokarmów, koszyki z pokarmem, kolorowe jajka, wykonane różną techniką, śmingus dyngus to obrzędy, które pokazują naszą bogatą kulturę, której my jako Polacy nie powinniśmy się wstydzić. To wręcz nasza duma narodowa.

Tym czasem jak to wygląda w Krynicy-Zdroju. Jesteśmy już po Niedzieli Palmowej. Przechodząc wzdłuż i wszerz po mieście nie zobaczymy żadnego symbolu związanego z tymi świętami.

Czyżby miasto zupełnie zapomniało o palmach czy innych symbolach związanych z Świętami Wielkanocnymi?

Krynica jest rozległa, oprócz Deptaka posiada wiele innych skwerów, plant czy parków gdzie można było umieścić choćby jedną okazałą palmę albo jajko wielkanocne. Tak choćby dla zmiany nastroju w tym ciężkim okresie, w jakim obecnie jesteśmy.

Niestety mamy co mamy, mroczny klimat, zupełne pustki na ulicach i do tego jeszcze brak symboli świątecznych. Włodarze, sąsiedniej Muszyny czy Nowego Sącza nie zapomnieli o tym, że istnieją w Polsce przepiękne Święta Wielkanocne!


Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica