Muszyna. Burmistrz o nowych inwestycjach miasta.

Muszyna. Burmistrz o nowych inwestycjach miasta.
Z Janem Golbą, burmistrzem Muszyny o najnowszych inwestycjach w mieście i gminie nad Popradem. 

Panie burmistrzu, jakimi ostatnimi inwestycjami może się pochwalić Muszyna? 
- Jest ich bardzo dużo. Obecnie realizujemy dwa bardzo duże przedsięwzięcia, a mianowicie Park Zdrojowy „Zapopradzie” i Park Zdrojowy „Baszta”. To dwie umowne nazwy, pod którymi kryją się inwestycje cząstkowe.

Proszę przybliżyć przedsięwzięcie pod nazwą Park Zdrojowy Zaporadzie? 
- To inwestycja zapoczątkowana za mojego poprzednika, tragicznie zmarłego burmistrza Waldemara Serwińskiego, który wybudował Amfiteatr i zaplanował budowę basenów. Potem do tego doszło lodowisko z placem zabaw, a także tereny rekreacje i spacerowe. Na tzw. „Koronie Wału” utworzono przepiękne, oświetlone aleje spacerowe i rekreacyjne. Inwestycja ta zakończy się realizacją „Stawów Rekreacyjnych”, które będą zwieńczeniem projektu znajdującego się w dolnej części Parku Zdrojowego „Zapopradzie”. Natomiast w górnej części parku, na obszarze 5 hektarów zrealizowaliśmy ciekawy projekt pod nazwą „Ogrody Sensoryczne”. Znajdują się tu ścieżki spacerowe i do uprawiania joggingu, a także liczne atrakcje w postaci siłowni na świeżym powietrzu, wodne kaskady. Atrakcją jest też wieża widokowa, z której roztacza się przepiękna panorama na Muszynę i okolice.

Czy na tym koniec? 
- Te ogrody zostaną wzbogacone o miejsce, w którym każda Młoda Para, biorąca ślub w Muszynie będzie mogła zasadzić drzewo i mieć na nim swoją tabliczkę. Myślę, że będzie to ciekawa atrakcja. Ceremonia ta zostanie transmitowana - przez specjalnie do tego celu - zainstalowaną kamerę. Pojawi się tu też kawiarnia widokowa, w której będzie można spokojnie usiąść i miło spędzić czas.

A jeśli chodzi o drugą poważną inwestycje o nazwie - Park Zdrojowy „Baszta” ? 
- Tutaj trwają prace archeologiczne, a także związane z wynoszeniem bryły zamku, który był w ruinie, ponad poziom gruntowy. Ze szczytu można zobaczyć Muszynę, gdyż jest tu platforma widokowa. Znajduje się też pomieszczenie, w którym będą ekspozycje z wykopalisk. Co ważne, na szczyt można wejść wygodną i oświetloną ścieżką. Miejsce to będzie nadal rozbudowywane, pojawią się coraz to nowe elementy. Nad Szczawniczkiem został uruchomiony teren rekreacyjny, a mianowicie siłownia na świeżym powietrzu ok. kilometra oraz elementy małej architektury, cieszące się dużym powodzeniem. Zrobiło się tu bardzo romantyczne miejsce, w którym można również podciągnąć swoją kondycję fizyczną. Realizujemy również obwodnicę, która - mam nadzieję - w przyszłym roku zostanie ukończona i oddana do użytku. Wtedy przystąpimy do rewitalizacji rynku.

A poza miastem? 
- Na Szczawniku wybudowano boisko „Orlik” z placem centralnym i zapleczem sportowym, służące mieszkańcom oraz turystom. Takich miejsc na terenie gminy powstanie więcej. Zrealizowany będzie również podobny projekt inwestycyjny w Powroźniku i Miliku. Małe boisko typu „Orlik” powstało w Jastrzębiku, gdzie modernizowana jest też świetlica wiejska. Podobnie jest w Żegiestowie, w centralnej części uzdrowiska, gdzie przebudowywany jest deptak. Inwestycja ta będzie kontynuowała w przyszłym roku. Wszystkie te inwestycje wiążą się głownie z turystyką.

Jak w te inwestycje wpisują się Ogrody Biblijne, które powstaną przy parafii św. Józefa.
- Doskonale wpisują się w program realizowany przez miasto, a mianowicie w Ogrody Sensoryczne. W Polsce do tej pory istnieją dwa Ogrody Biblijne, te muszyńskie - oprócz charakteru religijnego - staną się centrum Informacji Turystycznej. Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Muszynie ks. Paweł Stabach połączy funkcję religijną i turystyczną tej inwestycji. Mamy też nadzieję na wpisanie cerkwi w Powroźniku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli tak się stanie, to powstanie szlak turystyczny o tematyce religijnej. Muszyna nie będzie białą plamą na mapie, gdzie się tylko zatrzymywało, ale miejscem docelowym turystów.

Dziękuję za rozmowę. Małgorzata Kareńska 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica