Myśliwskie Zaduszki

Myśliwskie Zaduszki
2 listopada myśliwi Polskiego Związku Łowieckiego w Nowym Sączu oraz Klubu Myśliwych w Krynicy-Zdroju uczcili pamięć kolegów, którzy odeszli do Krainy Wiecznych Łowów.

Odwiedzili groby myśliwych by przy dźwiękach: „Darz Bór” i „Król Polowania” odegranych na rogu, uhonorować zmarłych myśliwych najwyższym odznaczeniem łowieckim – „Złomem”.

Zaduszki skłaniają do zadumy i wspomnień o dawnych towarzyszach łowów, ważna jest pamięć, modlitwa i symboliczna obecność przy grobach tych, którzy odeszli.

„Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej”.

*****
Złom jest jednym ze zwyczajów łowieckich, które uzewnętrzniają szacunek dla pokonanego zwierza i dotyczy tylko zwierzyny grubej. "Złom" to krótka gałązka świerka, jodły, sosny lub innych drzew czy krzewinek, rosnących w miejscu upolowania przez myśliwego zwierzyny grubej. Na polowaniu zbiorowym prowadzący polowanie odłamuje gałązkę zwaną złomem, gałązki nigdy nie odcina się nożem lecz zawsze odłamuje.

Złom jest obyczajem, do którego prawi myśliwi przywiązują wielką wagę. Świadczyć może o tym fakt, że najwyższym odznaczeniem za zasługi łowieckie, ustanowionym w dwudziestoleciu międzywojennym i nadawanym szczególnie zasłużonym, długoletnim działaczom łowieckim jest właśnie "Złom" - złota odznaka w postaci dwóch gałązek - liściastej i szpilkowej.

W tradycji złomów wyróżnić można także złom okolicznościowy symbolizujący np. otwarcie uroczystości lub też ostatnie pożegnanie myśliwego.

Złom okolicznościowy może być stosowany podczas uroczystości łowieckiej np. otwarcia wystawy, domku myśliwskiego lub też sezonu polowań. Wówczas to osoba najbardziej godna, przewodząca uroczystości dokonuje odłamania gałązki w miejsce przecięcia wstęgi. Przy tej okazji stosowana jest fanfara myśliwska lub sygnał „Darz bór”.

Złom trafił także do myśliwskiej obyczajowości pogrzebowej. Gałązkę złomu rzuca się do mogiły za myśliwym, który przenosi się do Krainy Wiecznych Łowów. Trumna i złom skrywają się w grobie przy dźwiękach sygnału "Koniec polowania", lub "Darz Bór", albo też opracowanego zupełnie współcześnie sygnału "Pożegnanie myśliwego z knieją". Przyjęło się również, iż w kieszeniach nieszczęśnika jest kilka nabojów w kalibrze broni, używanej przez niego za życia.

Tradycją ostatnich lat stało się, że myśliwi podczas uroczystości pogrzebowej członka koła zamiast kwiatów posiadają gałązkę Złomu. W różnych regionach kraju występuje kilka modyfikacji tego zwyczaju.

Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica