Na co przyglądał się tak uważnie zacny gość bocian?

Na  co przyglądał  się tak uważnie zacny gość bocian?
Potok Mochnaczka, prawobrzeżny dopływ Muszynki o długości 12,24 km i powierzchni zlewni 36,15 km². Potok płynie na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Jego źródła znajdują się na wysokości 740-760 m n.p.m., pod szeroką przełęczą Krzyżówka (też: Huta, 745 m n.p.m.) w dziale wodnym Dunajca i Popradu i schodzącymi ku niej grzbietami.

Potok spływa początkowo w kierunku południowo-wschodnim szeroką doliną przez Mochnaczkę Wyżnią i Mochnaczkę Niżną. Poniżej tej ostatniej wsi skręca ku południowi, wąskim przesmykiem przeciska się między masywami Dzielca na wschodzie i Huzarów na zachodzie, po czym w Tyliczu, na wysokości 570 m n.p.m. uchodzi do Muszynki. Mochnaczka jest potokiem zasobnym w wodę, ma gęstą sieć niewielkich dopływów.

Piękny teren, piękny potok wijący się wśród hal, lasów i pól przestaje być piękny w okolicy cmentarza i kościoła w Mochnaczce Niżnej. Kto by przypuszczał, że właśnie tam wynoszone i przywożone są śmieci: worki, plastyki, opony, zbutwiałe ogrodzenia, wszelkiego rodzaju złom. Można tu znaleźć prawie wszystko, czego dusza zapragnie.

Parę metrów dalej jest naturalna tama wykonana przez bobry. Ale co się dzieje wokół tej tamy ? Jedno wielkie wysypisko. Ciarki przechodzą na sam widok. Człowiek potrafi jak widać zniszczyć wszystko, nawet otaczającą go przyrodę. Należy przypomnieć jeszcze, że taką wodę, która powinna być krystaliczna wszyscy pijemy.

Z wielką zadumą przyglądał się na to wszystko przechodzący nieopodal zacny gość bocian a bobry "pochowały się w swoich norach".

Myślę, że przy następnych odwiedzinach tego terenu potok odzyska swój naturalny blask a woda będzie naprawdę krystaliczna.


Andrzej Gulewicz MTV24
Fot.aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica