Najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku

Najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku
22 czerwca przypada najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku. Astronomiczne lato rozpoczęło się wczoraj, 21. 

Rozpoczęło się astronomiczne lato, które trwa do równonocy jesiennej. W strefie klimatu umiarkowanego lato jest okresem dojrzewania nasion owoców, a w świecie zwierząt – narodzin nowego pokolenia i przygotowywania go do samodzielnego życia. Pojawiają się pierwsze letnie owoce, truskawki, poziomki, czereśnie i wiśnie. Późniejszą porą dojrzewają maliny, gruszki, śliwek i jabłka, których pojawienie się symbolizuje ostatni okres lata oraz zbliżającą się jesień.
    Lato jest jedną z czterech pór roku w przyrodzie. Charakteryzuje się najwyższymi rocznymi temperaturami (lipiec) powietrza. Dzień jest dłuższy od pory nocnej. Jednak z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa. Słońce wschodzi coraz później i góruje na coraz mniejszych wysokościach ponad horyzontem.
    W tej ciepłej porze roku - z mocno rozbudowanych chmur cumulusowych - występują opady gradu, często połączone z silnymi opadami deszczu. Trwające kilka godzin gradobicie powoduje znaczne straty w rolnictwie. Innym letnim zjawiskiem pogodowym są burze - intensywne wyładowania elektryczne w atmosferze (błyskawice i grzmoty).

Małgorzata Kareńska fot. aut.

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica